Ali Babacan: Nedenleri anlamalıyız

Ali Babacan: Nedenleri anlamalıyız
Ali Babacan: Nedenleri anlamalıyız
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Washington'da konuştu: Şiddete başvurmadan gösteri yapmanın temel insan hakları arasında yer aldığı kuşkusuzdur.

WASHİNGTON - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, şiddete başvurmadan gösteri yapmanın temel insan hakları arasında yer aldığını, bununla birlikte eğer işin içinde şiddet varsa, o zaman masum vatandaşların zarar görmemesi için gereken tedbirleri almanın da devletin görevi olduğunu söyledi. Babacan, "İyi niyetle kendilerini ifade etmeye çalışan vatandaşlarımızın kaygıları ile kendilerini ifade etme ihtiyacı duymalarının arkasında yatan nedenleri anlamak için daha fazla çaba harcamamız gerektiğinin de farkındayız" dedi.

Babacan, Türk Amerikan Konseyi- Türkiye 'nin Amerikalı Dostları/Türk Amerikan İş Konseyi-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu 32. Yıllık Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği ABD ziyaretinin çok başarılı ve kapsamlı bir ziyaret olduğunu belirtTİ. Babacan, "Türkiye olarak bizim dış politikamız çok açık; barışı, istikarı, güvenliği, refahı daima teşvik ediyoruz, diplomasiyi, arabuluculuğu problemleri çözme yöntemi olarak kullanmayı tercih ediyoruz. Politikamızın merkezine insanlığı koyuyoruz" dedi.
Türkiye'nin değişim sürecinin bölgedeki birçok ülke için ilham kaynağı olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Babacan, şunları kaydetti: "Türkiye’de son günlerde gerçekleşen olayları değerlendirirken son derece dikkatli olmamız gerekir. Şiddete başvurmadan gösteri yapmanın temel insan hakları arasında yer aldığı kuşkusuzdur. Bununla birlikte eğer işin içinde şiddet varsa, o zaman masum vatandaşların zarar görmemesi için gereken tedbirleri almak da devletin görevidir. Diğer taraftan, iyi niyetle kendilerini ifade etmeye çalışan vatandaşlarımızın kaygıları ile kendilerini ifade etme ihtiyacı duymalarının arkasında yatan nedenleri anlamak için daha fazla çaba harcamamız gerektiğinin de farkındayız. Ancak bu noktada, illegal örgütler veya terörist gruplar ile şiddete başvurmadan sadece protestolarını dile getiren vatandaşları da birbirinden kesin bir çizgiyle ayırmak gerekir. Burada dengeyi sağlamak zor olmakla birlikte bunun için yoğun bir şekilde çalışıyoruz ve Türkiye’nin doğru yolda olduğunu Başbakanımız bizzat gösterecektir. Türkiye, geri dönülmez bir sürecin içerisindedir. Bu süreç, nihai hedefinde birinci sınıf bir demokrasinin, özgürlükler ve insan hakları alanında en iyi uygulamaların bulunduğu bir süreçtir. Biz bu sürecin Türkiye’nin bir yandan güvenli diğer yandan da güçlü ve istikrarlı bir ülke olmasını sağlayacağına gönülden inanıyoruz." 

'SURİYE'DE DURUM BÖYLE DEVAM EDEMEZ'

Babacan, Suriye'deki durumun kiritik olduğunu, kadın çocuk dahil 100 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiğini ve Esed rejiminin meşruluğunu tamamen yitirdiğini söyledi. Ülkede uzayan çatışmaların Suriye, Suriye halkı ve bölge için zararlı olduğunu belirten Babacan, uzayan iç savaşın, bölgesel tansiyona, Ürdün'de istikrarsızlığa ve Lübnan'da bölünmeye öncülük edebileceğini kaydetti. Suriyeli sığınmacılar sorununa değinen Babacan, Türkiye olarak bu haklı mücadelelerinde Suriye halkını desteklemeye ve tüm güvenlik alanındaki etkilerine ve büyük finansal yüklerine rağmen sığınmacılara yönelik açık kapı politikasını sürdürmeye devam edeceklerini kaydetti. Suriye'de yaşanan durumun felaket boyutuna ulaştığını ve böyle devam edemeyeceğini belirten Babacan, "Bu krizi çözme yolundaki kararlılığı sürdürmeliyiz" dedi. (AA) 


  http://www.radikal.com.tr/113633011363303

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  babacan'in dustugu durum - keryil

  siyasetinden zerre hazzetmem belki. ama sayin babacan hem odtu mezunu, hem de ne oldugunu gorecek kadar zeki ve egitimli bir insan. haliyle ortada aslinda "illegal orgutlerle halk arasindaki dengeyi gozetmek" gibi bir durum olmadiginin, bilakis halk topyekun isyana gecmeden polisi bastirmak gibi bir derdin ortaya ciktiginin, muhatap almasi gereken insanlarin en gencini kirk yasinda sanan basbakanin 20 yasindaki insanlarla nasil konusulacagini gectim, onlarin kim oldugunu dahi bilmediginin, bu eylemlerin ayni zamanda da bir kusak patlamasi oldugunun filan farkindadir. ama ne yapsin adam amerika'da hukumet temsilcisi olarak kivirmaktan baska? sunca sene kivirmis, senelerce herkese propogandasini yapip ismini ortaya koydugu "mali kural" erdogan tarafindan bir gun "yok ya daha yapmayalim" denmesi uzerine askiya alinip kendisi yalanci durumuna dusurulunce bile sesini cikaramamis babacan elbette bizleri sasirtmiyor ve anladigi bir duruma anlamamis gibi yorum yapiyor. ama sizin de yasinizin ilerledigi, daha yuksek mevkilere oynadiginiz gunler olacak. o gunlerde biz bu gunleri hatirlayacagiz.

  Günaydın, - testereci

  Yıllardır Tayyip beyin her dediğine he deyip, onu kızdırmamak için demokrasi, hak, adalet, vicdan alanını tarumar ettiniz...Bunun vebali onun her dediğine evet diyen emir kullarının da boynunadır elbet...Baksanıza kendisne oy veren herkesi koyun sürüsü sayıp istediği zaman meydana sürebileceğini bile çekinmeden söyleyebiliyor..Bunu söyleyebilmesi bu insanlara hakaret değil mi?

  Suriye'yi bırakın bir kenara. - citizen

  Madem anlamanız gerekiyor, siz burada olan-biteni anlayın, anlamak için daha çok çaba sarf edin o halde bay Ali Babacan. Bırakın Suriye'yi bir kenara. Bak, Esad bile halkını uyarıyor Türkiye'ye gitmeyin bu günlerde diye. Gezi direnişi bu kadar güncelken hala Suriye şöyle-böyle demeniz anlayacağınız yolundaki umutları iyiden cılızlaştırıyor.