Ali Bulaç'tan sürpriz çıkış: Cemevi ibadethane kabul edilmeli

Ali Bulaç'tan sürpriz çıkış: Cemevi ibadethane kabul edilmeli
Ali Bulaç'tan sürpriz çıkış: Cemevi ibadethane kabul edilmeli
Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç, Fethullah Gülen ve İzzettin Doğan işbirliğiyle uygulamaya konulan projeye destek verirken cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi gerektiğini yazdı.

“Cami-cemevi aynı avluda” projesine ilişkin tartışmalar devam ediyor. Zaman Gazetesi yazarlarından Ali Bulaç, Fethullah Gülen ve CEM Vakfı Başkanı İzzettin Doğan işbirliğiyle uygulamaya konulan projeye destek verirken, Sünni İslami bakış açısından cemevini ibadethane kabul etmenin bir sakıncası olmadığını, beyanın esas tutulması gerektiğini söyledi.

Ali Bulaç’ın yazısındaki o bölüm şöyle:
1) Tarihte Alevilerin ayrı mabedleri olmamıştır, ama dergâhları olmuştur. Beş vakit namaz kılan Aleviler camiye gitmiş, ilave ritüel yapanlar dergâhlarda niyazlarda bulunmuşlardır. Bu yönüyle Mevlevilere ve diğer tarikatlara benzemektedirler. Fakat bu, yukarıda isimlerini saydığımız mezhep mensupları gibi namaz kılan, İslam ’ın beş şartını yerine getiren Aleviler için söz konusudur. Hâlâ dini hayatlarını bu tarz üzere sürdüren Aleviler vardır, onlar için cami-cemevi ayrılığı söz konusu değildir, hem camiye hem cemevine giderler.

2) Modern durumda, özellikle göçle oluşan kentlerde bir kısım Aleviler, Sünni, Şii, Zeydi, Vehhabi, İbadi ve Zahiri mezheplerden radikal kopuşu savunarak kendilerine özgü ibadet ve ritüelleri olduğunu, diğerleri gibi namaz kılmadıklarını, Ramazan orucu tutmadıklarını, hacca gitmediklerini söyleyip kendilerine özgü geliştirdikleri mekânlarda (cemevleri) toplandıklarını, dolayısıyla bu mekânlara ibadet statüsü tanınması gerektiğini söylemektedirler. Bu kesimler her ne olursa olsun camiye gitmek istemiyorlar. Sünniler gibi kamu bütçesini finanse ediyorlar, cemevlerindeki niyaz ve semahın kendilerince ibadet olduğunu savunuyorlar. İslam dünyasında yukarıda saydığımız mezhepler dışında nice fırkalar vardır; İsmaili, Kadiyani, Ahmedi, Bahai vs. Her birinin kendi mekânı vardır. “Dinde zorlama yoktur” ilkesine göre bu fikir ve inançta olanları kendi mabedimize mecbur edemeyiz, onları kendi beyanlarıyla esas alır, cemevlerine ibadet statüsü talep ediyorlarsa biz de ibadethane kabul ederiz. Bunun İslam dini açısından herhangi bir mahzuru yoktur.


  http://www.radikal.com.tr/1150994115099410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Laik ulke - Buffalo Bill

  Alevi yurttaslar adina guzel bir gelisme ancak laik ulkede boyle bi tartismanin olmasi bi kere anlamsiz. Olmasi gereken, laik devletin bu islere hic karismamasi, isteyenin istedigi yeri ibadethane olarak gormesi. Ha Turkiye laik mi tabii ki degil, ama olsa guzel olurdu...

  ....... - L09

  Bu konunun hala tartışılıyor olması din ve vicdan hürriyetinin ülkemizdeki acıklı halini gösteriyor.Ülkemizde sunni ve hanefi mezhebindenseniz,devletin bütün maddi kaynakları sizin dini ihtiyaçlarınıza cevap verir ve sonuna kadar özgürsünüz.Hepsi o kadar.Bunun dışındaki inanç grupları ise yine sunni islam çevrelerinin taktirlerine ve lutuflarına bağlıdır.Örneğin ibadet yerlerinin nereleri olduğunada onlar karar verir.Sen neye inanırsan inan.Hazret inanmıyorki senin inandığına.Onlara göre alevilerin ibadet yeri cami.Alevilerin ciddi bir bölümüne göre Cem evi.konu inanç özgürlüğü ise, mangalda kül bırakmayan sunni ulema,Alevilere dinlerini öğretmeye kalkıyor.Sana ne?... Aleviler diyorki,kardeşim benim inancıma göre Cem evidir benim mabedim.Sen kim oluyorsunda,yok birader sen aslında farkında değilsin ama senin ibadethanen camidir diyebiliyorsun.Komik,anlamsız..tutarsız ve hep olduğu gibi haksız ve adaletsizler.Arada Ali Bulaç gibileri çıkıp aklı başında laf ettiğinde gazeteler ilginç buluyorki, haber oluyor.Yazık.

  alevi değilim lakin - yaralı aslan

  eğer alevi yurttaşlarımızın kendilerini özgürce ifade edebilmesini istiyorsanız yapacağınız ilk iş alevilere aleviliği öğretmeye çalışmaktan vazgeçmenizdir.ayrıca sünnilere de sünniliği öğretmeyin.atılacak birkaç adım var inançlarla ilgili.bunlar 1-diyanet işleri kurumu kaldırılmalıdır.2-zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır.3-cemevlerine ibadethane statüsü verilmelidir.4-kimliklerden din hanesi kaldırılmalıdır.5-başörtülü yurttaşlar istedikleri meslekte çalışabilmelidir.ancak bu saydığım adımlar atılırsa her inancın özgür ve eşit olduğu bir Türkiye olacaktır

  'dinde zorlama yoktur' ilkesi - gokada

  İlk bakışta hoş bir yaklaşım gibi görünmekle beraber, devletin Aleviler ya da başka bir kesime yönelik takınacağı tutumun dini ilkeler referans alınarak belirlenmesi hatalıdır ve laikliğe de aykırıdır. Uç örnek olacak ama din cihadı da emrediyor o zaman gayrimüslim toplumlara savaş mı açalım? Dinin ne dediği, Aleviliğin mezhep olup olmadığını bir yana bırakalım. Evrensel insan hakları ve laiklik gibi çağdaş ve evrensel değerler var. Belki bu vesileyle, sadece içki almak ve başı açık gezmek zannedilen laikliği de gerçek anlamıyla tartışmaya başlayabiliriz.

  BU KADAR MI ZOR - HARAYDIN

  Bazı şeyleri anlamak bu kadar mı zor? Cemevi ibadethane değil diye kimse tartışamaz, buna ne hakkı ne haddi vardır, o halde kimsenin kabul edilmeli lafının da bir laf değeri yoktur, kabul edilemez demesinin ki? Anlaşılmamakta ısrar edilen şey bir şeyin mahiyetini 180 derece çevirme arzusudur. Sema ne ise Semah odur, Mevlevi, Rufai,Kadiri ne ise Alevi odur. Statü aynıdır da nüans sadece kendilerini ilgilendirir. Bu durumda bunların statüsünün aynı olmadığını ve cemevine farklı statü verilmeye çalışılması gerçeği 180 derece ters çevirmektir, farklı uygulama ayrımcılıktır, kimsenin ayrımcılık yapmaya da hakkı ve haddi yoktur.

  ... - k-a-o-s

  belki de yüzyıllardır süren katliam ve baskılar sonucu camilere gidildi...anlaşılan yeni dönemde hükümete bağlı kimseleri semahlarda göreceğiz...nitekim "semah bir ibadetse en iyi biz yaparız..."

  farklı bir din ihdası - likapa

  elbette kimse için bir sakıncası yoktur ama alevilerin büyük bir kesimi kendini müslüman olarak tanımlıyor, bu defa da onları islam dininin dışına itmek anlamına gelmez mi bu durum. onlar bu işe karşı çıkmaz mı ki benim tanıdığım bazı alevi doslarım cemevinin ibadethane olmasını istemiyor.cemevi ibadethane olursa kendimize islam dışında başka bir din ihdas etmiş oluyoruz diyorlar.olayın farklı farklı boyutları var bu durumda.