@ismailsaymaz

Ali Deniz ve Baran 2.5 yıl sonra tahliye edildi

Ali Deniz ve Baran 2.5 yıl sonra tahliye edildi
Ali Deniz ve Baran 2.5 yıl sonra tahliye edildi

Baran (solda), Ali Deniz

Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul’da, 2009 yılında destek için gittikleri eylemde gözaltına alınıp tutuklanan üniversiteli Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç, 2,5 yıllık tutukluğun ardından tahliye edildi.
SDP üyesi ve üniversiteli Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç, 6 Aralık 2009’da DTP’nin bir eylemine destek için katıldı. Eylemde gerginlik olunca Nayır ve Kılıç’ın da aralarında olduğu dokuz genç sokakta gözaltına alındı. Baran ve Ali deniz de, katıldıkları eylemden sonra, molotofkokteyli olarak kullanıldığı öne sürülen soda şişeleri nedeniyle tutuklanmıştı. İki öğrencinin de soda şişelerinde parmak izleri çıkmamıştı. İstanbul Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen 7. duruşmada, iki gencin avukatı Ercan Kanar, polislerin ifadelerindeki çelişkilere dikkat çekti. İki genci gözaltına alan Ali Aktaş adlı polis memurunun daha önce şişelerin siyah poşette olduğunu söylediği halde talimatla alınan ifadesinde beyaz poşetten bahsettiğini belirterek, “Bir maddi delil, DNA ve parmak izi mevcut değildir” dedi.
Görüşü sorulan savcı tutukluluğun devamı isterken, heyet ‘tutuklu kalınan süreyi dikkate alarak’ oybirliğiyle tahliye kararı verdi. Gözyaşlarını tutamayan Baran Nayır’ın annesi Tuna Nayır, “Hiç umudum yoktu” dedi. İki genç için 29 yıla kadar hapis isteniyor.