'Ali Dibo' işte böyle işliyor

Siyasi literatürde kamu ihalelerinin bağlanması anlamına gelen 'Ali Dibo'nun nasıl işlediği Mersin'de yapılan operasyonla ortaya çıktı.
Haber: ALİ EKBER ŞEN / Arşivi

MERSİN - Siyasi literatürde kamu ihalelerinin bağlanması anlamına gelen 'Ali Dibo'nun nasıl işlediği Mersin'de yapılan operasyonla ortaya çıktı. Ses, görüntü ve fotoğrafın delil olarak ortaya konulduğu 'Ali Dibo' organizasyonu üyeleri hakkında 10 yıldan 27 yıla kadar hapis cezası istendi. 40'ı tutuklu 84 sanık arasında Bayındırlık İl Müdürü Zekeriya Evran, İl Genel Meclis Başkanı AKP'li Adem Serin, İl Genel Meclis Üyesi AKP'li Hüseyin Hasırcı, çok sayıda memur ve müteahhit bulunuyor.
Mersin'deki operasyon 10 Aralık 2006'da Mersin Cumhuriyet Savcılığı'na postayla gönderilen 'Bayındırlık Müdürlüğü'ne iş yapan bir kısım müteahhit' imzalı şikâyet dilekçesiyle başladı.
Polisin yaptığı istihbarat çalışmaları sonunda bir 'Ali Dibo' organizasyonuna ulaşıldı. Polise göre bazı müteahhitler, devlet memurları, il encümen üyesi olan kişiler bir araya gelerek aralarında anlaşma yapıp ihaleleri takip ediyordu. Organizasyon sistemli bir şekilde ihaleleri kimin alacağına karar veriyor, görevli memurlar rüşvet karşılığı ihalelerin yaklaşık maliyetlerini kurum dışındaki şahıslara bildiriyordu. Bu organizasyon dışında kalan müteahhitlerin ihale almasıysa engelleniyordu. Bu istihbari bilgiler raporlaştırıldı. Bunun üzerine polis bu yıl içinde yapılan 19 ihaleyi inceledi ve 72 kişi gözaltına alındı.
Cumhuriyet Savcısı Murat Şadan Baş, 70 gün sonra iddianameyi tamamladı. İddianamede, Ali Dibo organizasyonu ses, görüntü ve fotoğrafların da bulunduğu yakaşık 50 delille anlatıldı. 84 kişi hakkında 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, sahtecilik ve rüşvet' suçlarından 10 yıldan 27 yıla kadar hapis cezaları istendi. Zanlıların kamu ihalelerine katılmalarının yasaklanmaları da talep edildi.