Ali Fikri Işık yeniden tutuklandı

Ali Fikri Işık yeniden tutuklandı
Ali Fikri Işık yeniden tutuklandı
Vicdani retçi Ali Fikri Işık 'firar ettiği' gerekçesiyle tekrar tutuklandı. Duruşmalardaki savunmasını ana dili olan Kürtçe ile yapan Işık, İstanbul'da salıverileceğine inandığı duruşmasını bekliyordu.

Radikal.com.tr - Şükrüpaşa Kışlası'nda bulunan Askeri Mahkeme ’de hakim karşısına çıkan Gazeteci-Yazar ve vicdani retçi Ali Fikri Işık, firar ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Evrensel gazetesinin haberine göre geçtiğimiz yıl Diyarbakır ’da asker firarisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve uzun bir süre Edirne Askeri Cezaevi’nde tutulan Işık, vicdani reddini ilan ederek askerlik yapmayacağını açıklamıştı. Duruşmalardaki savunmasını ana dili olan Kürtçe ile yapan Işık, İstanbul ’da salıverileceğine inandığı duruşmasını bekliyordu.
Hakim karşısına çıkan Işık, yargılandığı davadan 1 ay 10 gün ceza aldı. Bu karar ile özgürlüğüne kavuşacağı beklenirken Kürt yazarın duruşma öncesi askeri birliğine teslim olmadığı ve bu yüzden firar ettiği gerekçe gösterilerek tutuklanmasına karar verildi.
Ali Fikri Işık, kendisine karşı bilinçli bir şekilde hukuksuz uygulamaların yürütüldüğünü ifade ederek bugünden itibaren bu uygulamaları protesto amacıyla tutuklu bulunduğu askeri cezaevinde açlık grevine gireceğini açıkladı.