Ali Fikri Işık yeniden tutuklandı

Ali Fikri Işık yeniden tutuklandı
Ali Fikri Işık yeniden tutuklandı
Vicdani retçi Ali Fikri Işık 'firar ettiği' gerekçesiyle tekrar tutuklandı. Duruşmalardaki savunmasını ana dili olan Kürtçe ile yapan Işık, İstanbul'da salıverileceğine inandığı duruşmasını bekliyordu.

Radikal.com.tr - Şükrüpaşa Kışlası'nda bulunan Askeri Mahkeme ’de hakim karşısına çıkan Gazeteci-Yazar ve vicdani retçi Ali Fikri Işık, firar ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Evrensel gazetesinin haberine göre geçtiğimiz yıl Diyarbakır ’da asker firarisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve uzun bir süre Edirne Askeri Cezaevi’nde tutulan Işık, vicdani reddini ilan ederek askerlik yapmayacağını açıklamıştı. Duruşmalardaki savunmasını ana dili olan Kürtçe ile yapan Işık, İstanbul ’da salıverileceğine inandığı duruşmasını bekliyordu.
Hakim karşısına çıkan Işık, yargılandığı davadan 1 ay 10 gün ceza aldı. Bu karar ile özgürlüğüne kavuşacağı beklenirken Kürt yazarın duruşma öncesi askeri birliğine teslim olmadığı ve bu yüzden firar ettiği gerekçe gösterilerek tutuklanmasına karar verildi.
Ali Fikri Işık, kendisine karşı bilinçli bir şekilde hukuksuz uygulamaların yürütüldüğünü ifade ederek bugünden itibaren bu uygulamaları protesto amacıyla tutuklu bulunduğu askeri cezaevinde açlık grevine gireceğini açıkladı.


  http://www.radikal.com.tr/112347411234744

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  darwin3416 - user1107643

  Basbakanin oglu neden pasalar gibi bedelli askerlik yapiyor da is vicdani redde gelince "yapicaksin askerligini" deyip kestirip ativerebiliyorsun? Sende hic utanma yok mu? AB'nin ABD'nin sunun bunun kötü bir seyini buldun mu hemen örnek olarak göstermeye nasil da bayiliyorsun! "Ama Avrupa'da bile öyle!" Bak sen! Madem Bati'yi örnek almaya bu kadar meraklisin, Iskandinav ülkelerinde escinsellerin evlenme hakkina sahip oldugundan bahsetmeye ne dersin? Homofobinin kokusunu daha sen bir sey söylemeden aldim bile ben ta burdan! Bir de sunu söylemeden gecemiycem: Lütfen baska bir kullanici adi bul kendine de daha fazla kirletme o ismi! Yeterince kirletildi zaten bu ülkede o adam!

  avrupa'da durum - buendia

  Avrupa'da pek çok ülkede zorunlu askerlik falan yok,sosyal hizmet seçeneği sunuluyor. Vicdani ret haktır, kimse devlet istiyor diye ölme ve öldürme eyleminin tarafı olmak zorunda değildir. Hele demokrasilerinde bir sürü sorun olan, yöneticilerin temsil niteliği düşük olan ülkelerde insanların iktidarın savaş kararı üzerinde çok az etkisi varken (ya da hiç yokken) neden askere gitmek zorunda olsunlar. Aşağıdaki linkte mavi alanlar zorunlu askerlik olmayanlar, kırmızlar zorunlu askerlik olan ülkeler. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Conscription_map_of_the_world.svg

  Vicdanı Ret - darwin3416

  Vicdanı Ret bir sürü AB birliği ülkesinde bile yok, Avusturya gibi, bu ülkelerin iç işleridir, AB İnsan hakları mahkemside bu işe karışamaz, sende her Türk vatandaşı gibi askerliğini yapıcaksın.

  Nihayet! - mihemedo

  Evet, nihayet bir yayın tarafından haber yapılması düşünüldü!