Ali Fuat Yılmazer'dan 5 saatlik Hrant Dink ifadesi

Ali Fuat Yılmazer'dan 5 saatlik Hrant Dink ifadesi
Ali Fuat Yılmazer'dan 5 saatlik Hrant Dink ifadesi
Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler'in de aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisinin de önümüzdeki günlerde yine "şüpheli" sıfatıyla ifade vermesi bekleniyor. Tetikçi Ogün Samast ise "tanık" sıfatıyla ifade verecek.

RADİKAL - 22 Temmuz Operasyonu kapsamında tutuklu bulunan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, Hrant Dink suikastı soruşturması kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla 5 saat süreyle ifade verdi. 

Ali Fuat Yılmazer, öğle saatlerine doğru, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden 3 asker eşliğinde Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Elleri kelepçeli olduğu dikkat çeken Yılmazer, avukatı Hüseyin Ataol ile birlikte, soruşturmayı yürüten Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Yusuf Hakkı Doğan'ın odasına çıkarıldı.

İFADESİ 5 SAAT SÜRDÜSaat 11.15'te Savcı Doğan'ın odasına alınan Yılmazer, saat 16.15 sıralarında dışarı çıktı. 'Şüpheli' sıfatıyla ifadesi alınan Ali Fuat Yılmazer, yeniden Silivri Cezaevi'ne götürüldü.
Yılmazer'e, 19 Ocak 2007 tarihinde Şişli'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastı ile ilgili sorular sorulduğu öğrenildi.

OGÜN SAMAST DA TANIK OLARAK ÇAĞRILMIŞTI 

Soruşturmayı yürüten savcı Yusuf Hakkı Doğan, geçen hafta Silivri Cezaevi'ne yazdığı yazıyla, Hrant Dink suikastında ihmali bulunduğu gerekçesiyle Ali Fuat Yılmazer'i 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağırmıştı. Savcı Doğan ayrıca, tetikçi Ogün Samast'ı da 'tanık' sıfatıyla ifadeye çağırmıştı. Samast'ın da önümüzdeki günlerde ifade vermesi bekleniyor.

CERRAH DA İFADE VERECEK

Soruşturmayı yürüten savcı Doğan, daha önce de, Adalet Bakanlığı'nın kamu görevlilerinin yargılanmasına izin vermesinin ardından dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler'in de aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisini ifadeye çağırmıştı. Bu kişilerin de önümüzdeki günlerde 'şüpheli' sıfatıyla ifade vermesi bekleniyor. (DHA)