Ali İhsan Gelberi hayatını kaybetti

Ali İhsan Gelberi hayatını kaybetti
Ali İhsan Gelberi hayatını kaybetti
'Türk kahin' olarak bilinen ve finansal piyasaların önde gelen isimlerinden Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti.

Dün akşam evinde rahatsızlanan Gelberi, sabah saatlerinde doktora gitmek için evinden çıkarken rahatsızlanarak vefat etti.

Gelberi, Mayıs ayında Moodys'in Türkiye 'nin not artırım kararını 6 ay öncesinden tahmin ederek Türk kahin olarak ünlenmişti. Finansal piyasalarda çok tanınan ve sevilen bir isim olan Gelberi henüz 53 yaşındaydı.

ALİ İHSAN GELBERİ KİMDİR?
1960 yılında Gaziantep’te doğan Gelberi, 1985 yılında ODTÜ İşletmecilik bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Hazine ve Dışticaret Müsteşarlığına uzman yardımcısı olarak girdi. 1990 yılında ABD St. John Fisher College, Rochester, NY üniversitesinden MBA derecesi aldı. 2002 yılına kadar Hazine Müsteşarlığında çeşitli görevlerde bulundu.

Hazine Müsteşarlığını temsilen 1996-1998 yılları arasında Tokyo, Japonya büyükelçiliğinde ekonomi müşaviri, 1999-2002 yılları arasında İş Bankası Denetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2002 yılında Hazine Müsteşarlığı Kamu Finansmanı Genel Müdür Yardımcılığından ayrılarak 2003 yılına kadar Halkbankası murahhas aza ve Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. 2003-2004 yıllarında Merkez Bankası Başkan danışmanlığı yaptı. 2004 yılından bugüne kadar Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü olarak çalışıyordu. (Hurriyet.com.tr)

RADİKAL YAZARLARI NE DEDİ?'Gazeteciler için değerli bir hocaydı'
Jale Özgentürk / Radikal Ekonomi Müdürü:
Ali ihsan Bey'i Hazine'de bürokratken tanıdım. Biz ekonomi gazetecileri için yıllarca bir bürokrattan öte değerli bir hoca oldu. Etkili analizleriyle finans, bankacılık konularında ilk başvurduğumuz isimlerden biriydi. Gülen yüzünü hiç unutmayacağız.


'Bir akil adamı kaybettik…'
Uğur Gürses / Radikal yazarı: Onu Hazine’deki görevi sırasında tanımıştım. Kamu Finansmanı Genel Müdür Yardımcısı idi. 2001 krizi sonrasında O dönem ekonomi yönetimi, en zorlu bir işi; iç borçları yapılandırırken ‘tereyağından kıl çeker gibi’ sorunsuz bir operasyon yapmışsa bugün kamu bankaları sağlıklı ise onun çok büyük katkısı vardır. Ekonomi yönetiminde, Ankara ’dan bakıp ama masanın karşısında oturanların da bakış açılarını bilme, onların motivasyonlarına hâkim olma, dolayısıyla çözüm geliştirme konusunda başarılı ve örnek bir teknisyendi. Nitekim özel kesime geçtikten sonra da, bakış açısındaki genişlik ve ‘empati’ nedeniyle ekonomik konulardaki öngörüleri ve analizleri hep doğru ve yerinde idi. Eminim, kendisiyle teması olan herkeste, ‘bizim göremediğimiz, ama onun gördüğü bir açı vardır’ diye düşünsel bir iz bırakmıştı. Ali İhsan, ekonominin akil adamı idi. Biz onun bilgeliğini sevmiştik.