@ismailsaymaz

Ali İsmail için adalet aramak, kamu güvenliğini tehdit ediyormuş!

Ali İsmail için adalet aramak, kamu güvenliğini tehdit ediyormuş!
Ali İsmail için adalet aramak, kamu güvenliğini tehdit ediyormuş!
Vali Güngör Azim Tuna'dan sonra Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı da Ali İsmail Korkmaz Davası'nın bir başka ile naklini istedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı adına soruşturma savcısı Hakan Ali Erkan, buna gerekçe olarak, Korkmaz’ın ölümünden sonra şehirde devam eden, “Adalet Yürüyüşü” ve “Adalet Nöbeti” adlı demokratik ve barışçıl yürüyüş ve etkinlikleri gösterdi. Mahkemeye gönderilen yazıda, şüpheliler yakalandıktan sonra da eylemlerin sürdüğü belirtilerek, sanıkların adliyeye geliş gidişinde kamu güvenliği açısından tehlike oluşabileceği savunuldu. Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu ise geçmişte Uğur Kaymaz, Şerzan Kurt ve Hezir Tekçe davalarının güvenlik nedeniyle Eskişehir’e nakledildiğini hatırlatarak, “Demokratik gösterilerin, yargılamanın güvenliğini tehdit edeceği algısı bir hukuk devletinde kabul edilemezdir” dedi.
Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Ali İsmail Korkmaz’la ilgili yargılamanın güvenlik gerekçesiyle bir başka ile nakledip nakledilmemesiyle ilgili hem valiliğin hem de başsavcılığın görüşünü sormuştu. Vali Tuna’nın “Nakli gerekir” görüşünden sonra Eskişehir Başsavcılığı da aynı yönde bir yazı kaleme aldı. Savcı Hakan Ali Erkan’ın gönderdiği yazıda, mahkemelerin güven duygusu içinde görev yapması gerektiğini belirterek, “Bu nedenle güvenlik güçlerinin temel görevlerini yapmalarına engel olacak büyük ve önemli olayların olmaması gerektiğini” kaydetti. Davanın naklini doğru bulduklarını belirten Savcı Erkan, şöyle devam etti:

'EYLEMLER SÜRÜYOR DİYE'

“Duruşma günlerinde tarafların yoğun katılımının beklendiği, tutuklu sayısının çokluğu, tutuklu ve tutuksuz şüphelilerin adliyeye getirilip götürülmeleri ve gelmeleri sırasında can güvenliklerini ihlal edici davranışların olabileceği, taraflar arasında adliye içinde ve dışında kamu güvenliğini tehlikeye düşürebilecek hadiseler yaşanabileceği, kamu güvenliğini bozacak üzücü olayların meydana gelmesi ihtimali dahilinde bulunduğu anlaşılmakla; ‘Gezi Parkı Olayları’ diye bilinen olaylarda ilimizde yoğun olaylar meydana geldiği, dava konusu olayın bu eylemler sırasında olmuş olduğu, şüphelilerin yakalanarak tutuklanmasına rağmen olayların devam ettiği, suç tarihinden sonra da adliye çevresinde, Eskişehir’in değişik yerlerinde yürüyüş-etkinlik ve eylemlerin devam ettiği anlaşılmakla davanın yargılama sırasında kamu güvenliği açısından tehlikeler oluşturabileceğinden davanın naklinin gerekli olduğu...”
Bu arada, Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu da bir açıklama yaparak, Uğur Kaymaz, Şerzan Kurt ve Nezir Tekçe’nin ölümüne ilişkin davaların geçmişte Eskişehir’e nakledildiğini hatırlattı. Açıklamada, “Davanın şehrimizden nakledilmesine yönelik girişimlerin adil yargılama sürecini olumsuz etkileyeceği açıktır. Anayasal güvence altında olan düşünce ve düşünceyi ifade özgürlüğü kapsamında, halkın bir konuyla ilgili demokratik tepkisini hukuk kuralları içerisinde açıklamasından ibaret bir takım demokratik gösteri ve yürüyüşlerin, yargılamanın güvenliğini tehdit edeceği algısı bir hukuk devletinde kabul edilemez” denildi.