@ismailsaymaz

Ali İsmail Korkmaz davası için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruldu

Ali İsmail Korkmaz davası için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruldu
Ali İsmail Korkmaz davası için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruldu
Eskişehir'de, dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi, davanın 'güvenlik' nedeniyle Kayseri'ye nakli nedeniyle, adli yargılanma ve etkili başvuru haklarının ihlal edildiğini savunarak, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Başvuruda, Eskişehir’in bir ' Avrupa şehri' olarak görüldüğü ve ülkenin başka bölgelerinde gerçekleşmiş Şerzan Kurt ve Uğur Kaymaz davalarının bu şehre gönderildiği anımsatıldı.
Korkmaz ailesi tarafından dün yapılan başvuruda; davanın Kayseri’ye naklinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin altıncı maddesinde düzenlenen, “adil yargılama hakkı” ile 13. maddesinde yer alan “etkili başvuru hakkı”nın ihlal ettiğini savundu. Davanın nakline karar vermek için dosyanın, yargılama yetkisi olmayan Adalet Bakanlığı’na gönderildiği savunuldu. Ayrıca kamu güvenliği kavramının tartışmalı olduğu ifade edilerek, “İdari bir makamın davanın nakli ile ilgili başvuruda bulunabilmesi ve bu başvuruların özellikle kamu görevlilerinin yargılandığı davalarda istisnasız kabul edilmesi, yargılamanın bağımsız ve tarafsız bir şekilde yürütülmesine gölge düşürmektedir” denildi. Bu kavramın somut olay açısından subjektif ve keyfi olduğu kaydedilirken; ülkenin başka bölgelerinde gerçekleşmiş Şerzan Kurt ve Uğur Kaymaz'ın öldürülmelerine ilişkin davaların, 'güvenli' olduğu gerekçesiyle Eskişehir‘e taşındığı anımsatıldı. Başvuruda, “Bu durum dahi başvurucunun oğlunun öldürülmesi ile ilgili ceza davasının nakledilmesinde kamu güvenliği açısından sorun oluşturma ölçütünün ne kadar temelsiz ve tutarsız olduğunu gösteriyor” denildi.
Davanın 25 tanığının da Eskişehir’de bulunduğu, olay yerinde keşif yapılması gerektiğine dikkat çekilen başvuruda, “Bu durumun dahi nakil kararının kamu güvenliği gerekçesiyle çeliştiğini ve bu çelişkinin adil yargılama ve etkili başvuru hakkını ihlal ettiğini ifade eder” denildi. Ayrıca, nakil kararıyla ilgili ailenin görüşünün alınmadığı vurgulandı.


  http://www.radikal.com.tr/116607111660713

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eskişehir güvenli ama kime göre? - theunforgiven

  İşte gezicilerin Kürt'leri asla anlamayacağının kanıtı;Eskişehir güvenliymiş,onun için orda yapılmalıymış!Uğur Kaymaz,Şerzan Kurt davası onun için orda yapılmışmış!!Evet size göre güvenli olan yer maalesef söz konusu Kürtler olunca "kurtlar sofrası" oluyor.Bu davalara giden öğrenciler neredeyse linç ediliyordu Eskişehir'de.Tabi size göre güvenli çünkü siz de onları linç eden güruhtunuz ve zihniyet hala aynı.Bizi anlamaya başladığınız zaman bu ülkede birlik beraberlik ve güzel günler olur.Sakın neden bizli sizli konuşuyorsunuz edebiyatı yapmayın,bizlere kim olduğumuzu siz öğrettiniz hem de kafamıza vura vura!!!

  özeleştiri... - ciyabelnor

  aslında burda öncelikle biz yani demokratik çevrelerin(öyle olmadığı halde myleyim diyenelr dahil) eleştirilmesi lazım.Uğur Kaymaz ve Şerzan Kurt davaları nasıl olsa ES'DE BU KÜRTLERE SAHİP ÇIKMAZLAR denerek Eskişehir'e gönderilip, aynı şehirdeki dosya ŞİMDİ ESK'DE HERKES SAHİP ÇIKAR denerek kayseriye gönderiliyorsa demek ki ortada ESKİŞEHİRDEKİ SÖZDE DEMOKRATLARIN İKİYÜZLÜLÜĞÜ hatta KÜRTLERE KARŞI IRKLIÇIĞI var demektir...

  neden anlamaya çalışıyorsunuz ki - tekavutgedikli

  Birileri Polisin öyle veya böyle bilerek isteyerek öldürdüğünü kabul ediyor ve bunun inkar edilemeyeceğinin farkındalar böyle olunca bu polisi koruyalım diye ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Sonuç Polis bilerek ve isteyerek öldürmüş uzatmayın kaçtan aşşa olmaz muhabbettindeler.