@ismailsaymaz

Ali İsmail Korkmaz davasında çifte itiraz

Ali İsmail Korkmaz davasında çifte itiraz
Ali İsmail Korkmaz davasında çifte itiraz
Ali İsmail Korkmaz davasında 10 yıl 10 ay hapis cezası alan sanık polis Mevlüt Saldoğan ile 10 yıl hapse mahkum edilen Yalçın Akbulut karara itiraz etti. Savcı Mehmet Kalkan'ın Saldoğan hakkında müebbet hapis talebiyle karara itiraz ettiği iddiası ise yalanlandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Ali İsmail Korkmaz davasında verilen kararlara Yargıtay'da itiraz edildi.

Ali İsmail Korkmaz davasında çıkan karara sanık polisler Mevlüt Saldoğan ve Yalçın Akbulut itiraz etti. 

Savcı Mehmet Kalkan'ın, 10 yıl 10 ay hapis cezası alan sanık polis Mevlüt Saldoğan'a 'kasten adam öldürmekten' müebbet hapis verilmesi talebiyle Yargıtay'da itirazda bulunduğu iddiası ise yalanlandı. Savcının henüz böyle bir dilekçe vermediği ortaya çıktı. Mahkeme savcısı Mehmet Kalkan'ın kararın ardından izine ayrıldığı ve pazartesi günü göreve başlayacağı bildirildi.

DHA'dan Oktay Ensari'nin haberine göre ise Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dosyada bugün savcının kararına itirazına ilişkin bir yazı bulunmadığı ifade edildi. Mahkeme heyeti de savcının Yargıtay'a itiraz dilekçesi verdiği yolundaki iddiaları doğrulamadı. 

BAŞSAVCI: ŞU ANA KADAR İTİRAZIMIZ OLMADI

Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta, bu tür haberleri kendilerinin de gördüğünü belirterek, "Savcımız duruşma sonrası izin aldı. Şu ana kadar da 3. Ağır Ceza Mahkememizden çıkan karara ilişkin bir itirazı olmadı. Pazartesi günü göreve başladığında böyle bir tasarrufta bulunabilir. Mahkemenin kararına Yargıtay nezdinde itiraz edebilir. Bunu bilemeyiz. Ancak, şu an itibarıyla bir itiraz söz konusu değil" dedi. 

AİLE: BİZ DE İTİRAZ EDECEĞİZ

Ali İsmail Korkmaz'ın ağabeyi ve avukatı Gürkan Korkmaz da DHA'ya yaptığı açıklamada "Mahkemede yer alan Cumhuriyet Savcısının, karara itirazı yolundaki haberleri biz de gördük ve duyduk. Ancak, UYAP'a baktığımızda böyle bir itirazın olmadığını gördük. Biz, aile olarak bir hafta içinde mahkemeye itiraz dilekçesi vererek, Yargıtay'a başvuracağız. Savcının şu ana kadar bir itirazı olsaydı, dilekçesi taranır dosyaya konulurdu" dedi.

DAVA NASIL SONUÇLANMIŞTI

Dördü polis olmak üzere sekiz kişinin yargılandığı davada, Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Ali İsmail Korkmaz'a son tekmeyi atan polis memuru Mevlut Saldoğan'a 'kastı aşan surette yaralama' suçundan önce 13 hapis cezası verdi. Mahkeme cezayı 10 yıl 10 aya indirdi. Mahkeme diğer polis memuru Yalçın Akbulut’a ise önce 12 yıl hapis cezası verirken ceza 10 yıla indirildi. 

Diğer sanıklar fırıncı İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever'e 'yaralama suçundan' 8'er yıl hapis cezası veren mahkeme, cezaları 'iyi hal' nedeniyle 6'şar yıl 8'er aya indirildi. Ebubekir Harlar'a da 6 yıl 8 ay hapis cezası verirken suç yardım düzeyinde kaldığından 3 yıl 4 aya indirildi. Mahkeme Harlar'ın tutukluluk süresini göz önüne alarak tahliyesi kararlaştırdı.

Tutuksuz yargılanan sanık polis memurları; Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Ali İsmail Korkmaz'ı öldüren tekmeye 10 yıl hapis

Ali İsmail Korkmaz davasında polis silah çekti!

İşte, Ali İsmail'in dövüldüğü o an