Ali İsmail Korkmaz yürüyüşüne müdahale

Ali İsmail Korkmaz yürüyüşüne müdahale
Ali İsmail Korkmaz yürüyüşüne müdahale
Eskişehir'deki Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında karar açıklandı. Kararı protesto için birçok ilde yürüyüşler düzenlenirken, Kadıköy ve Ankara'daki gösterilere polis müdahale etti.

RADİKAL - Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında karar açıklandı. Sanıklara verilen cezalar birçok ilde protesto edilirken Ankara ve İstanbul 'daki gösterilere polis TOMA ve biber gazıyla müdahale etti.
 
İstanbul Kadıköy'de, Eskişehir'deki Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz ile ilgili mahkeme kararını protesto eden gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. 

Göstericiler polise havai fişekle karşılık verirken 10'a yakın kişi gözaltına alındı.

ANKARA'DA TOMA'LI MÜDAHALE

Kayseri'de görülen Ali İsmail Korkmaz davasından çıkan kararı protesto etmek isteyen 100 kişilik grup Kızılay Güvenpark'ta biraraya geldi. Grup adına yapılan basın açıklamasında davadan çıkan sonuç eleştirildi. Grup üyeleri yaptıkları basın açıklamasının ardından toplu şekilde yürümek istedi. Bunun üzerine çevik kuvvet ekipleri grubun önünü kesti. Polis yetkilileri anonslarla gruba dağılması yönünde uyarıda bulundu. Grubun yürüyüşte ısrar etmesi üzerine çevik kuvvet ekipleri gruba biber ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından eylemciler sokak aralarına kaçarak dağılırken, olayda 13 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

ADANA'DA PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

Adana'da da akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 200 kişi, Kayseri'de görülen Ali İsmail Korkmaz davasında açıklanan karara tepki gösterip, sloganlar atarak yürüdü.

Merkez Seyhan İlçesi'ndeki İnönü Parkı'nda toplanan ve kendilerini 'Emek ve Demokrasi Güçleri' olarak adlandıran yaklaşık 200 kişi, alkış ve ıslıklarla Ali İsmail Korkmaz davasında verilen ceza kararlarını protesto etti. Grup adına konuşan Tevfik Donma, mahkemede sanıklara verilen 'iyi hal' indirimlerini kınadıklarını söyledi. Açıklamanın ardından alkış ve ıslıklarla Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüne neden olanlara ve polislere tepki gösteren eylemciler, yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Atatürk Parkı'na yürüdü. 

Burada Gezi Parkı eylemlerinde yaşamını yitirenleri anan göstericiler, bir süre slogan atıp dağıldı.

İZMİT'TE DE EYLEM

Eskişehir'de ise siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Çocuk Parkı'nda toplanan yaklaşık 100 kişiden oluşan grup, 'Biz bitti demeden bu dava bitmez' yazılı pankart açarak, 'Hepimiz Aliyiz öldürmekle bitmeyiz', 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' sloganları attı. Ali İsmail Korkmaz'ın katillerinin peşini bırakmayacaklarını söyleyen ve grup adına açıklama yapan Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu sözcüsü Güllüzar Ateş, "Gezi eylemleri sürecinde hayatını kaybeden bütün gençlerimizin katillerinin ve bütün sorumluların yargılanması talebimiz gibi, Ali İsmail Korkmaz'ın katillerinin peşini bırakmayacağımız da bilinmelidir. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da davanın takipçisi olacak, adalet yerini buluncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

İZMİR'DE KISA SÜRELİ GERGİNLİK

Gezi olayları sırasında çıkan olaylarda Ali İsmail Korkmaz'ın hayatını kaybetmesiyle ilgili bugün açıklanan kararın ardından İzmir'deki bazı sivil toplum kuruluşları kararı protesto etti. Alsancak Semti'ndeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, sloganlar atarak 1. Kordon'a yürümek istedi, ancak TOMA ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polisler grubun yürüyüş yapmasına izin verdi. Bir süre burada oturma eylemi yapan grup, davada açıklanan kararda verilen cezaları az bulduklarını dile getirdi. Polis ve göstericiler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Daha sonra yönünü Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne çeviren grup, bir süre slogan atarak burada yürüyüş yaptı. Gezi olaylarında hayatlarını kaybedenler anısında saygı duruşunda bulunan eylemciler daha sonra dağıldı.

ESKİŞEHİR

Akşam saatlerinde İsmet İnönü Caddesi'ndeki Kanatlı Alışveriş merkezi önünde toplanan kalabalık 'Hırsızların, katillerin adaleti öldürüyor. Biz bitti demeden bu dava bitmez' yazılı pankart açıp yürüyüşe geçti. Aynı cadde üzerindeki Espark Alışveriş merkezi önünde bulunan Ali İsmail Korkmaz heykelinin olduğu yere kadar yürüyen kalabalık sık sık 'Ali İsmail Korkmaz onurumuzdur', 'Katiller halka hesap verecek', 'Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür' ve 'Faşizme karşı omuz omuza' sloganı attı. Kalabalık adına basın açıklamasını Şahap Arpacı okudu. Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüne neden olanlara verilen hapis cezasının yetersiz olduğunu söyleyen ve sanıklardan 2 polisin beraat edilmesini eleştiren Arpacı şöyle konuştu: "Uzun Haziran direnişinde Eskişehir'de zifiri bir sokakta vura vura öldürülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın katilleri Kayseri Adalet Tiyatrosu'nda iyi hal indirimi aldılar. Kasten adam öldürmediklerine devlet eliyle kanaat edildi. Ellerinde coplarla ve silahlarla insan avına çıkan işkenceci polislerden ikisi, tutuksuz yargılandıkları davada beraat ettiler. Ali İsmail Korkmaz Eskişehir'de öldürüldü, davasının görüldüğü Kayseri'de karar verildi. Ancak dava henüz bitmedi. Halk bitti demeden bu dosya kapanmayacak ve bu dava bitmeyecektir." Yapılan konuşmanın ardından Ali İsmail Korkmaz'ın heykeli önünde çeşitli sloganlar atan kalabalık daha sona dağıldı.


DHA