@ismailsaymaz

Ali İsmail Korkmaz'a sosyal medyada hakarete hapis cezası

Ali İsmail Korkmaz'a sosyal medyada hakarete hapis cezası
Ali İsmail Korkmaz'a sosyal medyada hakarete hapis cezası
Sosyal medyadan Ali İsmail Korkmaz'a hakaret eden Enes Yavuzyiğit adlı kişi, "hakaret ve suçluyu övme" suçlarından 3 bin 600 TL para ve 6 ay hapse mahkum edildi. Ancak, mahkeme bu cezayı 5 yıl erteledi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Eskişehir'deki Gezi Parkı gösterileri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’a hakaret eden Enes Yavuzyiğit, "hakaret ve suçluyu övme" suçlarından mahkûm oldu. Hatay 4. Asliye Ceza Mahkemesi, 3 bin 600 TL para ve 6 ay hapse mahkum ettiği Yavuzyiğit'e verdiği cezayı beş yıl erteledi. Bu arada, sosyal medyada işlenen suçların cezalandırılması açısından kritik önem taşıyan bu karar, Korkmaz Ailesi'nin avukatları sayesinde çıktı. Çünkü, avukatlar Twitter ve Facebook üzerinden işlenen suçlarda ABD kimlik bilgilerini vermemesine karşılık, sanığın fotoğrafını yaşadığı şehirdeki emniyet müdürlüğüne göndererek, mesajların Yavuzyiğit'e ait olduğunu ispatladı.  

Hatay 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz ile avukatları Ayhan Erdoğan ve  Vakur Kulat katıldı. Sanığın hesapların kendisine ait olduğunu kabul ettiğini belirten avukatlar, ABD’nin sosyal medya hesaplarının sahiplerini vermediğini hatırlatarak, mahkemenin Twitter ve Facebook hesapları ile ilgili araştırma yapma kararından dönmesini istedi. Mahkeme de, Adalet Bakanlığı’nın ABD’de hakaretin suç olmadığı yönünde internet sitesindeki bilgilendirmesine vurgu yaparak bu talebi kabul etti.

Sanığın cezalandırılmasını isteyen Gürkan Korkmaz, “Kimsenin durduk yere ceza almasını istemeyiz. Ama sanığın eylemi suç boyutunu da aşmış, toplumsal yaşamımız açısından birlikte yaşamamıza sirayet eder boyuta ulaşmıştır. Sosyal medyanın bu tür toplumsal barışı zedeleyici eylemlere alet edilmesini önlemek için cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi. Korkmaz ayrıca sanığın sosyal medya hesaplarının kendisine ait olduğunu ancak, işyerinde bu hesapları açık bıraktığı için başkasının suça konu mesajları atmış olabileceği yönündeki savunmasının inandırıcı olmadığını söyledi.

İYİ HAL YOK, ERTELEME VAR

Mahkeme hakimi M. Zeki Temel, sanığa “kişinin hatırasına hakaret” suçundan 3 bin 600 TL para, “suçu ve suçluyu övme” suçundan ise 6 ay hapis cezası verildiğini açıkladı. Temel, sanığa “iyi hal indirimi” yapmazken, cezaları, 5 yıllığına hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapsamında erteledi.  

HAKARET VE TEHDİT

 Sanık Yavuzyiğit sosyal medya hesaplarına şunları yazmıştı:

“Ali ismail korkmaz adamı böyle s… gebertirler. cehennemde yan o.. c…. bu vatana devlet malına maddi manevi nokta kadar zarar verenin canını almak polisin kutsal görevidir. geziciler ölmeli. P.. ismail gibi. geziciler ve geziyi destekleyenler. siz eziksiniz. kişiliği karakteri bozuk insanlarsınız. Adamlıktan nasibini almamış g… p…siniz. vatan hainleri kesinlikle ali ismail korkmaz p… gibi dövülerek öldürülmeli.”