@ismailsaymaz

Ali İsmail Korkmaz'ı öldüren tekmeye 10 yıl hapis

Ali İsmail Korkmaz'ı öldüren tekmeye 10 yıl hapis
Ali İsmail Korkmaz'ı öldüren tekmeye 10 yıl hapis
Eskişehir'deki Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen üniversiteli Ali İsmail Korkmaz davasında mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Ali İsmail Korkmaz'a son tekmeyi atan polis memuru Mevlüt Saldoğan'a 10 yıl 10 ay hapis cezası verdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Eskişehir'deki Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında karar açıklandı. Dördü polis olmak üzere sekiz kişinin yargılandığı davada, Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi sanıkların son savunmalarını aldıktan sonra kararını açıkladı.  Mahkeme , Ali İsmail Korkmaz'a son tekmeyi atan polis memuru Mevlut Saldoğan'a 'kastı aşan surette yaralama' suçundan önce 13 hapis cezası verdi. Mahkeme cezayı 10 yıl 10 aya indirdi. Mahkeme diğer polis memuru Yalçın Akbulut’a ise önce 12 yıl hapis cezası verilirken ceza 10 yıla indirildi. Diğer sanıklar fırıncı İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever'e  'yaralama suçundan'  8'er yıl hapis cezası veren mahkeme, cezaları iyi hal nedeniyle  6'şar yıl 8'er aya  indirildi. Ebubekir Harlar'a da 6 yıl 8 ay hapis cezası verirken suç yardım düzeyinde kaldığından 3 yıl 4 aya indirildi. Mahkeme Harlar'ın tutukluluk süresini göz önüne alarak tahliyesi kararlaştırdı. Tutuksuz yargılanan sanık polis memurları; Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin ise delil yetersizliğinden beraat etti.

 

İşte, Ali İsmail'in dövüldüğü o an

SALON KARIŞTI

Savcı mütaalasında sanık polis Saldoğan'a müebbet istemişti. Mahkemenin kararı açıklamasının ardından salon karıştı. Avukatlarla ile  polisler arasında tartışma yaşandı, bir polisin silahını çektiği görüldü. Kararla birlikte korumalar şemsiyeler açarak heyetin salondan çıkarılmasına eşlik etti. 1’i polis 5’i tutuklu 8 kişi hakkında kasten adam öldürmek ve bu suçu kolaylaştırmaktan 10-15 yıl hapis ile müebbet hapis arasında ceza istemiyle Eskişehir’de açılan dava, kamu güvenliği gerekçesiyle Kayseri’ye nakledilmişti. Geçen celse beklenen karar, davanın tutuklu 1 numaralı sanığı Mevlüt Saldoğan böbrek ameliyatı mazeretiyle gelmeyince ertelenmişti.

'Devletin polisine yardım ettik' diyen sanık tahliye edildi


İSTANBUL BAROSU'NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, adliye önünde yaptığı açıklamada “Adalet yara aldı, vicdanlar yara aldı. Bu mahkeme kendini mahkum etti” dedi.

 

MÜEBBET İSTENİYORDU

Ali İsmail Korkmaz Davası’nda dördü sivil olmak üzere sekiz kişi yargılanıyordu. Savcı esas hakkındaki mütalaasında, polis Saldoğan hakkında kasten adam öldürme suçundan müebbet hapis cezası isterken,  sivil sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar hakkında ise nitelikli yaralama suçundan sekiz yıldan 12 yıla, polis Yalçın Akbulut hakkında da nitelikli kasten yaralama suçundan 12 yıldan 26 yıla kadar hapis cezası isteniyordu. Sanık polis Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’e ise beraat kararı verilmesi yönünde görüş bildirilmişti.

Ali İsmail Korkmaz Davası'nda karar günü

Ali İsmail davası: Savcı o 'son tekme' için müebbet istedi

Ali İsmail davasında polis: Darbenin bastırılmasında görev aldım


  http://www.radikal.com.tr/127678312767834

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SON TEKME ADLİYEDEN GELDİ... - Ali Karatay

  Tekmecilere halkın tekmesi de yoldadır, biline!

  Haklılık güce dayalı - user771112

  Vay be. Bitmiş bu ülke tamamen. Sanki bir mafya gibi yönetiliyor. Güçlü güçsüzü yok ediyor... Vicdansızlar

  DEVLET OTORİTESİ VE GÜVENİRLİĞİ BÖYLE SAĞLANAMAZ. - m.rozbilen

  Toplumları dejenere eden, çürütüp yozlaştıran tek neden adaletsizliktir. Bir adamı hunharca birlikte döverek öldürenlere verilen cezalar ödül gibi sanki. ABD'de bir zencinin polis tarafından vurularak öldürülmesi ve dünyaya yansıyan olayların yankıları henüz bimemişken ve zencilerin "ADALET YOKSA BARIŞ DA YOK" demelerinin anlamını idrak edemeyenler ateşle oynuyorlar. Makul ve münasip ama bir o kdar da tatmin edici cezalar ancak toplumu sakinleştirir. Aksi halde kaos ve ihkakı hak kalkışması kaçınılmaz olur. Kararı verenler bunu bilmiyor olamazlar. O zaman aranan ve beklenen niyet nedir? Bence hukuksuzluk ve suiniyet var.

  Adalet (!) - user834102

  Adaletin batsın Türkiye.