Ali İsmail Korkmaz'ı öldürenler 'müebbetle' yargılanacak

Ali İsmail Korkmaz'ı öldürenler 'müebbetle' yargılanacak
Ali İsmail Korkmaz'ı öldürenler 'müebbetle' yargılanacak
Gezi protestoları sırasında Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesine ilişkin iddianame olaydan tamamlandı. İddianameye göre sanıklar "kasten adam öldürmek"le suçlanıyor.

Radikal.com.tr - Eskişehir’deki Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz soruşturmasında iddianame tamamlandı. Sanıklar, kasten adam öldürmek suçlamasıyla ve müebbet hapis istemiyle yargılanacak.

Taraf gazetesinden Fırat Alkaç’ın haberine göre, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül tarafından onaylanan iddianame önümüzdeki günlerde mahkemeye sunulacak. Eskişehir’de meydana gelen olayda üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, sivil kıyafetli beşaltı şahıs tarafından darp edildi. Korkmaz daha sonra kaldırıldığı hastanede 38 gün sonra hayatını kaybetti. İnceleme sonucunda Korkmaz’ın dövüldüğü kamera görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerdeki beş kişinin, polis memuru Mevlüt Saldoğan, Harman Ekmek Fırını’nın sahibi İsmail Koyuncu ile akrabaları Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatanseven ve Ebubekir Harlar olduğu saptandı.


Bu beş kişi “kasten adam öldürme” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Bu kişilerin yanı sıra kameralarda olay yerinde bulunan Eskişehir Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli Y.A. şüpheli sıfatıyla ifadesi alınıp serbest bırakıldı. Taraf ’ın edindiği bilgiye göre, tutuklanan sanıklara iddianamede “kasten adam öldürme” suçlaması yöneltildi.


MÜEBBET İSTENECEK
5237 Sayılı TCK’nın 81, 82 ve 83. maddeleriyle düzenlenen “kasten adam öldürme” suçunun karşılığı ise müebbet hapis cezası. Öte yandan Korkmaz’ın darp edildiği görüntüler TÜBİTAK’a gönderildi. TUBİTAK’ın yaptığı incelemenin ardından görüntülerdeki kişinin Ali İsmail Korkmaz olup olmadığı tespit edilecek.


DOSYA TEKRAR SAVCI ERKAN'DA
Bu arada Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesiyle ilgili davada bugün yeni bir gelişme daha yaşandı ve dosya tekrar eski savcı Hakan Ali Erkan'a verildi. Erkan'ın adli tatil nedeniyle geçici olarak görevlendirilen savcı Hasan Gönen' den dosyayı tekrar devraldığı bildirildi.