Ali İsmail Korkmaz'ı öldürenler 'müebbetle' yargılanacak

Ali İsmail Korkmaz'ı öldürenler 'müebbetle' yargılanacak
Ali İsmail Korkmaz'ı öldürenler 'müebbetle' yargılanacak
Gezi protestoları sırasında Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülmesine ilişkin iddianame olaydan tamamlandı. İddianameye göre sanıklar "kasten adam öldürmek"le suçlanıyor.

Radikal.com.tr - Eskişehir’deki Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz soruşturmasında iddianame tamamlandı. Sanıklar, kasten adam öldürmek suçlamasıyla ve müebbet hapis istemiyle yargılanacak.

Taraf gazetesinden Fırat Alkaç’ın haberine göre, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül tarafından onaylanan iddianame önümüzdeki günlerde mahkemeye sunulacak. Eskişehir’de meydana gelen olayda üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, sivil kıyafetli beşaltı şahıs tarafından darp edildi. Korkmaz daha sonra kaldırıldığı hastanede 38 gün sonra hayatını kaybetti. İnceleme sonucunda Korkmaz’ın dövüldüğü kamera görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerdeki beş kişinin, polis memuru Mevlüt Saldoğan, Harman Ekmek Fırını’nın sahibi İsmail Koyuncu ile akrabaları Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatanseven ve Ebubekir Harlar olduğu saptandı.


Bu beş kişi “kasten adam öldürme” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Bu kişilerin yanı sıra kameralarda olay yerinde bulunan Eskişehir Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli Y.A. şüpheli sıfatıyla ifadesi alınıp serbest bırakıldı. Taraf ’ın edindiği bilgiye göre, tutuklanan sanıklara iddianamede “kasten adam öldürme” suçlaması yöneltildi.


MÜEBBET İSTENECEK
5237 Sayılı TCK’nın 81, 82 ve 83. maddeleriyle düzenlenen “kasten adam öldürme” suçunun karşılığı ise müebbet hapis cezası. Öte yandan Korkmaz’ın darp edildiği görüntüler TÜBİTAK’a gönderildi. TUBİTAK’ın yaptığı incelemenin ardından görüntülerdeki kişinin Ali İsmail Korkmaz olup olmadığı tespit edilecek.


DOSYA TEKRAR SAVCI ERKAN'DA
Bu arada Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesiyle ilgili davada bugün yeni bir gelişme daha yaşandı ve dosya tekrar eski savcı Hakan Ali Erkan'a verildi. Erkan'ın adli tatil nedeniyle geçici olarak görevlendirilen savcı Hasan Gönen' den dosyayı tekrar devraldığı bildirildi.


  http://www.radikal.com.tr/114938011493807

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haklı olarak tatmin etmiyor ve kuşkuları yok etmiyor - savassarioglu

  Ama eğer bu dava ve benzer diğer davalar, hakkını arayan halka karşı işlenen suçların en ağır biçimde cezalandırılmasıyla sonuçlanırsa, adalet sisteminin güdümlü görünümü yok edilirse, bir de bütün halka ait olan yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin, tarihi ve doğal değerlerin talan edilmesinden vazgeçilirse AKP oy oranını (reel olarak) arttırır. Seçim barajını kaldırıp tercihli oy sistemini de getirirlerse ben bile AKP'ye oy vermeyi düşünürüm.

  Kasten? - nozsel

  Lütfen bilgisizliğimin kusuruna bakılmasın: kasten adam öldürmekten suçsuz bulunursa, hakim taksirle adam öldürmekten ceza verebilir mi? Yoksa mahkeme, sanıkların tahliyesiyle mi sonuçlanır? Her ne kadar bu suçu işleyenlerin mümkün olan en uzun süre hapiste yatmalarını istesem de, bu cinayette kasten adam öldürmenin ispatlanabileceğini sanmıyorum. Zanlıların, savcı hatası yüzünden serbest kalmasını görmek istemiyorum.

  AK pak olur çıkarlar. - ahmet59

  yapılacak tiyatro gösterisi gibi yargılama sonunda büyük olasılıkla AKlanırlarsa şaşırmayalım.

  türk hukuku bizi hayal kırıklığına uğrat ve gerçek adaleti sağla. - jooma

  ali ismail geri gelebilecek mi? sadece yakalananlar değil saklananlar ve emniyet müdürüde ceza almalı.

  ... - optikbaykus

  Ethem'in katili ne oldu? O katil polisin ateş ederken ki bilek hareketini o bilge TÜBİTAK nasıl farkedemedi? Hadi kasıt yok dediniz neden taksirle insan öldürme suçundan ceza almadı. Hadi onu da geçtim neden en ufak bir idari ceza dahi almadı? Toplumdan bişeyler saklıyor ve bunu da Ali'yi bahane ederek örtbas etmeye çalışıyorsunuz. Katillerin hak ettikleri ceza ile yargılanacakalarına dahi sevinemiyor, içinde ali cengiz oyunuz arıyoruz.

  BEN İNANMIYORUM - pispor

  Çünkü emri bizzat başbakan ben verdim dedim polisime asıl suçlu bu ülkeyi yöneten AKP hükümetidir ben bu insanların müebbetle yargılanıp ağır ceza alacaklarını hiç zannetmiyorum bu sadece kamuoyunu uyutmak içindir zaten bakın daha tespit edilememiş yani bu suçlu olanların linç ettiği Ali İsmail mi değil mi TUBİTAK karar verecek peki TUBİTAK kim AKP dir

  vicdansızlar - karl.marx

  müebbetle yargılanıp serbest bırakılırlar, başbakan ne de olsa hem polisinin hem palalı %50'sinin arkasında duracak.