Ali İsmail Korkmaz'ın heykeline 'ilk su'yu annesi döktü

Ali İsmail Korkmaz'ın heykeline 'ilk su'yu annesi döktü
Ali İsmail Korkmaz'ın heykeline 'ilk su'yu annesi döktü
Eskişehir'deki Gezi Parkı protestoları sırasında, bir ara sokakta sivil polisler ve esnaf tarafından linç edilen ve kaldırıldığı hastanede 39 gün sonra hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz için yaptırılan heykel açıldı.

Radikal.com.tr – Eskişehir’deki Gezi Parkı protestoları sırasında, bir ara sokakta sivil polisler ve esnaf tarafından linç edilen ve kaldırıldığı hastanede 39 gün sonra hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz için yaptırılan heykel açıldı. Eskişehir kent merkezindeki Espark alışveriş merkezi önündeki heykelin açılış törenine katılan Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, heykelin, “kuşların su içmesi” için tasarlanan avuç kısmına gözyaşları içinde su döktü. 

Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun öncülüğünde yaptırılan heykelin açılış törenine büyük bir kalabalık katılırken, çok sayıda sanatçı de destek için Eskişehir'e geldi.

Eskişehir’de düzenlenen Gezi Parkı protestoları sırasında 2 Haziran gecesi polis müdahalesinden kurtulmaya çalışırken bir ara sokakta sivil polisler ve sopalı esnafların eline düşen ve acımasız şekilde dövülerek komaya sokulan Ali İsmail Korkmaz, 39 gün sonra hayatını kaybetmiş, olayın görüntüleri MOBESE kameralarına yansımıştı.

Gerek Eskişehir Valisi’nin konuyla ilgili açıklamaları, gerekse güvenlik kamerası kayıtlarına bir süre ulaşılamaması nedeniyle çok tartışma konusu olan bu cinayetin ardından 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, Gezi Parkı protestolarının simge isimlerinden biri olmuştu.

Korkmaz için Eskişehir Espark önünde yapılan heykel bugün çok sayıda kişinin katıldığı bir törenle açıldı. Ali İsmail’in iki avcunun birleştirilmesiyle, kuşların su içmesi için bir su haznesi yapılan heykeldeki bu hazneye ilk suyu da anne Emel Korkmaz gözyaşları içinde döktü.