Ali İsmail yürüyüşlerinde olay çıktı

Ali İsmail yürüyüşlerinde olay çıktı
Ali İsmail yürüyüşlerinde olay çıktı
Eskişehir'deki Gezi Parkı olaylarında yaralanıp 33 gün sonra hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz için memleketi Hatay'da yapılan yürüyüşte polis müdahalesi yaşandı. Ankara'da da eli palalı ve sopalı kişiler göstericilere saldırdı.

ANKARA / İSTANBUL /HATAY - Eskişehir'de 2 Haziran 2013 tarihinde, "Gezi Parkı" eylemine destek için yürüyüşe katıldığı sırada polisin biber gazlı müdahalesinden kaçarken kimliği henüz belirlenemeyen kişilerin saldırısına uğrayarak beyin kanaması geçiren Ali İsmail Korkmaz için Türkiye 'nin bir çok yerinde anma gerçekleştirildi.
Ali İsmail Korkmaz'ın memleketi Hatay'da Korkmaz'ın ölümünü protesto etmek isteyen Halkevleri üyesi gruba polis müdahale etti. Çıkan olaylarda bir polis ayağından yaralandı.
Ali İsmail Korkmaz'ın öldüğü haberini alan Halkevleri üyesi bir grup, Armutlu Mahallesi'nde toplanarak Gündüz Caddesi girişine yürüdü. Burada barikat kuran göstericiler, polisin 'dağılın' uyarısına rağmen eylemini sürdürdü. Yürümek isteyen göstericilerle onları durdurmak isteyen polis arasında gerginlik yaşandı. Yapılan görüşmelerden sonuç çıkmayınca yürümekte ısrar eden gruba polis müdahale etti. Uyarılara taşla karşılık veren eylemcilere polis arasında çatışma çıktı. Biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edilen göstericiler ara sokaklara girerek taş ve bilye atmaya başladı. Atılan taşlardan bir polis yaralandı. Yaralı polis ambulans ile hastaneye kaldırıldı. 


Başkent Ankara’da da Dikmen Caddesi’nden, Kızılay Meydanı’na inmek isteyen gruba, polis izin vermedi. Yolun trafiğe kapatılması üzerine bazı göstericilerle arabalarından inen sopalı ve palalı bazı kişiler arasında gerginlik yaşandı. Araçlardan ellerinde palalarla inen bazı kişiler, göstericilere saldırdı. Ancak tepki üzerine bölgeden uzaklaştılar.
Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde toplanarak, Kennedy Caddesi’ne yürümek isteyen başka bir gruba da polis müdahale etti. Biber gazı ve tazyikli suyla yapılan müdahale sonrası ara sokaklara kaçan göstericilerle polis arasındaki kovalamaca bir süre devam etti.

ESKİŞEHİR'DE OLAYSIZ PROTESTO 

Eskişehir'de ise bir grup, Kurtuluş Mahallesi'nde toplandı. Burada mum yakıldı, Korkmaz’ın darp edildiği yere karanfil bırakıldı. Bir süre oturma eylemi yapan kalabalık daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

KADIKÖY'DE YÜRÜYÜŞ


Kadıköy'de toplanan yüzlerce vatandaş Ali İsmail Korkmaz için yürüyüş düzenledi. Altıyol'daki Boğa Heykeli önünde toplanan vatandaşlar "Kardeşimiz Ali'yi Kaybettik,Katilini Tanıyorsunuz" yazılı pankart açarak "Her yer Taksim, Heryer direniş" sloganlarI attı. 

ENGELLİ VATANDAŞ YOLU KAPATTI 
Grup yürüyüşe başlamadan önce tekerlekli sandalyeli bir vatandaş otobüse binemediğini belirterek yolu trafiğe kapattı. İETT otobüsünün önünde dakikalarca duran Oktay Hacıoğlu isimli vatandaşa diğer eylemciler de sloganlar atarak destek verdi. Toplanan yüzlerce kişi, "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Grup yolu çift yönlü trafiğe kapatarak iskele meydanına yürüdü. Yürüyüş sırasında Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenler anıldı. Rıhtım Caddesi'nden devam eden yürüyüş Yoğurtçu Parkı'nda son buldu. Yürüyüş sonrası grup olaysız bir şekilde dağıldı. (DHA)