@ismailsaymaz

Ali İsmail'den önce esnaf coplanmış

Ali İsmail'den önce esnaf coplanmış
Ali İsmail'den önce esnaf coplanmış
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’de, Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü Sanayi Sokak’a sivil polislerin ilk girdiği anın görüntüleri çıktı. Harman Ekmek Fırını’na ait kayıtlara göre, köşe başında polisle göstericiler arasındaki kovalamacayı izleyen esnaf birden bire coplu polislerin baskınına uğruyor.
Soruşturma aşamasında yapılan keşif işleminde konuşulan esnaf, bu dayağı anlatmıştı. Melis Çay Ocağı’nın sahibi Seyit Can Gül, kepengi indirip Harman Fırını’nın önünde beklerken, polis tarafından eylemci sanıldığını kaydederek, “Fırın önünde beklerken sivil polisler geldi, beni eylemci sandılar. Copla bana vurdular. O sırada fırın sahibi İsmail geldi. ‘Bu çocuk esnaftır’ deyince bıraktılar” diye konuşmuştu. Armaks adlı işyerinin sahibi Mustafa Arslan da “Elinde çubuk olan bir kişi sırtıma vurdu. ‘Ben esnafım’ deyince özür diledi” demişti.
Bu arada tutuksuz yargılanan sanık polislerin başka illere atandığı kaydediliyor. Polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpunar’ın Aydın’a, Yalçın Akbulut ve tanık polis Selçuk Bal’ın ise Ankara Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi’ne atandığı ifade ediliyor. Sanık olması gerekirken tanık yapılan Selçuk Bal’ın diğer tanıklar gibi Eskişehir’de değil, Ankara’dan talimatla ifade vermek için başvurduğu ortaya çıktı.
Bu talep kabul edilirse sivil tanıklar Eskişehir’de, tanık polis Ankara’da, Korkmaz ailesi Hatay’da dinlenirken, mahkeme de Kayseri’de görülmüş olacak.