@ismailsaymaz

Ali İsmail'i öldürene 10 yıl, kararı protesto edene 13 yıl...

Ali İsmail'i öldürene 10 yıl, kararı protesto edene 13 yıl...
Ali İsmail'i öldürene 10 yıl, kararı protesto edene 13 yıl...
Kayseri'de görülen Ali İsmail davasında çıkan kararı protesto eden 34 genç ve 7 çocuk hakkında 13 yıla kadar hapis istemiyle fezleke düzenlendi. Ali İsmail Korkmaz'ın annesine gaz sıkan polislere bir işlem yapılmadı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ali İsmail Korkmaz Davası’nda, ölümcül tekmeyi atan polis Mevlüt Saldoğan’a on yıl on ay hapis cezası verilirken; duruşma çıkışında kararı protesto için bariyerleri aşarak, adliyeye yürümek isteyen 34 genç ve yedi çocuk hakkında beş ayrıca suçtan 13 yıla kadar hapis cezası istemiyle fezleke düzenlendi.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı bu fezleke üzerine 41 kişi hakkında soruşturma başlatırken; aralarında anne Emel Korkmaz’ın da olduğu topluluğa biber gazı sıkan polisler hakkında ise hiçbir işlem yapılmadı.  

Ali İsmail Korkmaz yaşasaydı 21 yaşında olacaktı

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi tarafından 23 Şubat’ta savcılığa gönderilen fezlekede, 21 Ocak’ta görülen duruşmada, kararlara tepki gösteren katılımcılar tarafından mahkeme heyetinin yuhalandığı, “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez” ve “Anaların öfkesi katilleri boğacak” diye slogan atıldığı ve salondan çıkıldığı ifade edildi. Adliye önündeki Veterinerlik Kavşağı’nda toplanan 300 kişilik “marjinal grubun” bariyerleri aştığı ve adliye binasına girmeye çalıştığı savunuldu. Polisin ikazına rağmen bir göstericinin bariyerin üzerine çıkarak, “Eğer bu ülkede adalet varsa, Ali İsmailler ölmeye devam edecekse, adaleti ellerimizle getirmek artık görevimizdir. Şimdi hep birlikte adalet sarayına gidip adaleti sağlayacağız” dediği ileri sürüldü. Bunun üzerine göstericilerin bariyeri yıktığı, Çevik Kuvvet Şubesi’ne bağlı polislerin de gazla müdahale ettiği ve TOMA’nın tazyikli su sıktığı anlatıldı. Müdahale sırasında dört polisin yaralandığı belirtilerek, iki gösterici ile Avukat Arın Gül Yeniaras’ın da biber gazından etkilendikleri için şikayetçi oldukları kaydedildi. Kimlikleri tespit edilen, duruşmaya Kayseri, Eskişehir, Ankara ve Sivas’tan katılan yedisi çocuk 41 kişi hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, memura mukavemet, etkin direnme, kasten yaralama ve kamu malına zarar” suçlarından fezleke düzenlenerek, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Ali İsmail davasının savcısı o tekmeye müebbet istedi

Ali İsmail Korkmaz Davası’nda mahkeme, ‘nitelikli yaralama’ suçundan sanık polis Mevlüt Saldoğan’a on yıl on ay, polis Yalçın Akbulut’a on yıl, sivil saldırganlardan İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’e altışar yıl sekizer ay, Ebubekir Harlar’a da üç yıl dört ay hapis cezası verilmişti. 

Polis 'iddia' diyor: Ali İsmail Korkmaz öldürülmedi mi?