@ismailsaymaz

Ali İsmail'in dövüldüğü sokakta görüntüleri sildiren polise beraat

Ali İsmail'in dövüldüğü sokakta görüntüleri sildiren polise beraat
Ali İsmail'in dövüldüğü sokakta görüntüleri sildiren polise beraat
Eskişehir'de, üniversiteli Ali İsmail Korkmaz'ın dövüldüğü sokağa bakan otele ait güvenlik kamerasını, "Kameraları kapatın, hatta daha önceki saate gel, on dakika öncesine" şeklinde emir vererek sildiren polis memuru Hüseyin Engin ile bu emre uyup şalteri indirerek görüntülerin silinmesine yol açan otel sahibi Erdoğan Gözseçen beraat etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Eskişehir’de, üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü sokağa bakan otele ait güvenlik kamerasını, “Kameraları kapatın, hatta daha önceki saate gel, on dakika öncesine” şeklinde emir vererek sildiren polis memuru Hüseyin Engin ile bu emre uyup şalteri indirerek görüntülerin silinmesine yol açan  otel sahibi Erdoğan Gözseçen beraat etti. Delillerin yok edildiğine ilişkin ses kaydı TUBITAK tarafından ortaya çıkarıldığı halde mahkeme, bugün görülen son duruşmada, beraata gerekçe olarak, delil yetersizliğini gösterdi. Polis Engin, hem Ali İsmail Korkmaz'in öldürülmesi hem de aynı sokakta Doğukan Bilir adlı gencin dövülmesine ilişkin davalarda da yargılanmış ve beraat etmişti. 

Eskişehir’de Gezi Parkı gösterilerine Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran 2013’te Sanayi Sokak’ta bir grup polis ve sivil tarafından dövülerek öldürüldü. Korkmaz’ın dövüldüğü sokağa bakan Beşik Otel’e ait güvenlik kamerası kaydında yirmi dakikalık ‘kayıp’ tespit edildi. Korkmaz’ı dövdüğü için yargılanan beş polisten biri olan Engin’in, kayıt kapanmadan önce otele girdiği anlaşıldı. Bunun üzerine görüntüler, TÜBİTAK’a gönderildi.

TÜBİTAK sadece otelin dışına değil, içine ait görüntüleri de inceledi. Ve görüntülerin içerisinde polis Engin’in otel sahibi Erdoğan Gözseçen’le konuştuğu an da tespit edildi. Görüntünün sesi yükseltilerek, Engin’le Gözseçen arasındaki diyalog açığa çıkarıldı. Engin’in kameranın kapatılmasını, geriye dönük silinmesini istediği anlaşıldı. Ses kayıtlarına göre, saat 00.16:31’de Engin’le Gözseçen arasındaki diyalog şöyle:

Polis Hüseyin Engin: Kameralar kayıt yapıyor mu?

Otel çalışanı: Kameralar kayıt yapıyor efendim.

Polis Hüseyin Engin: Onları kapatabilirsiniz.

Otel çalışanı: Kapatalım mı?

Polis Hüseyin Engin: Kapatabilirsiniz, kapat. Hatta daha önceki saate gel, on dakika öncesine...

‘KENDİ DELİLİNİ SİLEBİLİR’

Bu ses kaydının açığa çıkması üzerine Hüseyin Engin hakkında ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Savcı Hasan Ali Erkan, geçen 14 Kasım’da takipsizlik kararı verdi. Savcı Erkan, “Engin’in otele girdiğini, otelin çalışanına ‘Kameraları kapatın, daha önceki saate gel, on dakika öncesine gel’ diyerek kayıtların silinmesine neden olduğu”nu ifade etti. Ancak Engin’in halen Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ‘öldürmeye iştirak’ suçundan yargılandığını hatırlatan Savcı Erkan, TCK’nın 281. maddesine göre kişinin, kendi işlediği veya işlenişine iştirak ettiği suçla ilgili delilleri yok etmesine ceza verilmeyeceğini belirtti. TCK’nın 281. maddesinde şöyle deniyor: 

“Gerçeğin meydana çıkmasını engellemek amacıyla, bir suçun delillerini yok eden, silen, gizleyen, değiştiren veya bozan kişi, 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kendi işlediği veya işlenişine iştirak ettiği suçla ilgili olarak kişiye bu fıkra hükmüne göre ceza verilmez.”

OTELCİYE DAVA AÇILMIŞTI

Fakat talimata uyup kameraları kapatan otelci Erdoğan Gözseçen hakkında aynı suçtan Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Savcı Hasan Ali Erkan, iddianamede, "Şüphelinin gerçeklerin meydana çıkmasını engellemek amacıyla bir suçun delillerini yok ettiği ve sildiği" kaydedildi.

Bu arada, Korkmaz Ailesi’nin avukatlar, Engin hakkındaki karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Eskişehir 2. Sulh Ceza Mahkemesi kararı kaldırarak, Polis Engin hakkında yargılama izni verdi. Bunun üzerine Engin hakkında da dava açıldı.

 


  http://www.radikal.com.tr/138199613819964

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SORGULANAN adalet - user780623

  tck'nın 281. maddesi (Gerçeğin meydana çıkmasını engellemek amacıyla, bir suçun delillerini yok eden, silen, gizleyen, değiştiren veya bozan kişi, 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kendi işlediği veya işlenişine iştirak ettiği suçla ilgili olarak kişiye bu fıkra hükmüne göre ceza verilmez) polislerin kendi delillerini yokedebileceğini ve bundan mütevvelit de ceza almayacağını gösterir nitelikte düzenlenmiş. Şimdi soruyoruz o sizin siyasi partinizde anlamını yitiren ADALET kelimesi olmadan devletin varlığından söz etmek mümkün müdür? laçkalaşmış, FAKİRE AYRI, KÜRDE AYRI, ZENGİNE AYRI, POLİSE AYRI, akp'liye AYRI, GÖRECELİ hukuk sisteminizde adaletten, bir türlü değişmeyen ve hatta daha vahşi bir şekilde gelişen anayasadan, hukuktan bahsetmek mümkün mü? akp'nin DİKTA FAŞİZMinin biteceği günü ve LAHEY'İN karar gününü umarım yaşadığım süre içerisinde görürüm...

  oyun oynuyoruz - user729750

  araba kazası yapınca arabanın yeri değişince......DELİLLERİ YOK ETMEKTEN .......ceza alıyorsun, adam öldürüyorsun............OLABİLİR diyorlar............

  Cinayet resmen bağırıyo - user687900

  O görüntüleri herkese göstermeliyiz o polisler cezasını çekmeli

  ...... - user1022763

  düşününki; bir ülkenin en tepesindeki insanlar bile bulundukları ülkenin yargı sistemine güvenmiyorsa biz halk olarak ne yapalım...Adalete güvenen kaç kişi var ki bu ülkede....her şey laçkalaşmış, suyu çıkmış, bu işin arkasında kimler var ki yada güçleri ne kadar büyük ki hatta neden bu kadar korkuyorlar ki bu davalar aydınlanamıyor....