@ismailsaymaz

Ali İsmail'in kare kare dövülme anı

Ali İsmail'in kare kare dövülme anı
Ali İsmail'in kare kare dövülme anı
Ali İsmail Korkmaz'ın dövülme anını gösteren güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Korkmaz'ın dövülme anı saniye saniye kameraya yansıdı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın dövülme anını gösteren güvenlik kamerası görüntülerine Radikal ulaştı. Daha önce ‘kayıp’ olduğu iddia edilen ancak Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı Kriminal Daire Başkanlığı tarafından açılan görüntülerde Korkmaz’ın dövülme anı saniye saniye görülüyor. Görüntülerde ilk anda koşarak sokağa giren Ali İsmail Korkmaz’ın fırın sahibi ve arkadaşları tarafından durdurulup tekme ve sopalarla 68 saniye boyunca dövüldüğü görülüyor. Korkmaz’ın bir süre kaldırımda oturduğu, daha sonra yanına gelen polis Mevlüt Saldoğan’ın Korkmaz’ın kafasına tekme attığı da güvenlik kamerası görüntülerinde yer alıyor. Görüntülerde yer alan ve Korkmaz’ı tekmeleyenlerden birinin, şüpheli sıfatıyla ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli Y.A. olduğu ileri sürülüyor. Görüntülerde ayrıca Korkmaz’ın dövülmesinden dakikalar önce onlarca gaz maskeli, coplu, sopalı polisin ve sivilin bir arada durduğu ve bir başka genci dövdükleri de görülüyor. Görüntülerin açılması sonrası tutuklanan sanıklar dövdükleri kişinin Korkmaz olmadığını iddia ederken, Ebubekir Harlar ise “Devletin polisine yardım ettik” demişti.
Gezi Parkı eylemlerine katılan Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran’da Yunus Emre Caddesi’nde polisin gruba müdahale etmesiyle kaçarak Sanayi Sokak’a girmiş ve polisler ile sivil bir grup tarafından dövülmüştü. Korkmaz, dayak sonrası kaldırıldığı hastanede komaya girmiş ve 38 gün sonra hayatını kaybetmişti. Soruşturma sürecinde, Sanayi Sokak’a bakan üç kameranın da görüntülerinin ‘kayıp’ olduğu anlaşılmıştı. Jandarma Kriminal Dairesi tarafından yapılan incelemede, Harman Ekmek Fırını’na ait görüntülerin iki kez silindiği saptanmış ve görüntüler kurtarılmıştı. Görüntülerin, fırıncı İsmail Koyuncu tarafından silindiği anlaşılmıştı. Açılan görüntülerden, İsmail Koyuncu ile akrabaları Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar ile polis Mevlüt Saldoğan’ın Korkmaz’ı dövenlerden olduğu saptanmıştı. Bunun üzerine beş sanık ‘kasten adam öldürme’ iddiasıyla tutuklanmıştı.

İkinci polis şüphesi

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmasının temel delili sayılan o görüntülerde, Ali İsmail Korkmaz’ın 23.57.51’de sokakta dört sivil tarafından önü kesilerek dövüldüğü, yere düşürülüp tekmelendiği görülüyor. Daha sonra gelen, biri sopalı iki kişi de Korkmaz’a vuruyor. Dayak 23.58.05’te son buluyor. Korkmaz, 23.58.57’ye kadara kaldırımda otururken görülüyor. Sokaktan çıkan polis Mevlüt Saldoğan, Korkmaz’ın kafasına isabet edecek şekilde üç tekme atıyor. Yere savrulan Korkmaz, 23.59.05’te ayağa kalkıp koşarak uzaklaşıyor. Korkmaz Ailesi’nin avukatları, Korkmaz’ı dövenler arasında ikinci bir polisin olduğunu ileri sürüyor. Bu kişinin de TEM’de görevli Y.A. olduğu iddia ediliyor. Şüpheli sıfatıyla ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Y.A., savcılıkta alınan ifadesinde, görüntülerdeki gencin kendilerine taş attığını ileri sürerken, polislerin yanında meşe odunuyla görülen ve tutuklandıktan sonra serbest bırakılan Serkan Kavak’ı ise tanıdığını söylemişti. Dört sivil kişinin eylemcilere müdahale ettiğini anlatan Y.A. “Eylemcilerin dövülmesi konusunda bir emir vermedim. Sadece bir grup göstericiyi sivillerin yakalayıp kovaladıklarını gördüm” demişti.

‘Biz devletin polisine yardım ettik’ dediler


Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne yol açmak iddiasıyla tutuklanan polis Mevlüt Saldoğan, ifadesinde, darp edilen gencin Korkmaz değil, bir başkası olduğunu ileri sürmüştü. Dövdükleri gencin kendilerine taş attığını savunan Saldoğan, son tekmeyi kendisinin vurduğunu belirterek, şöyle demişti:“Kamera kayıtlarında görülen ve sivil şahısların yakaladığı kişi, ara sokaklardan eski otogarın bulunduğu Beşik Otel’in oralarda bize doğru taş atıyordu. Burada bulunan şahıslar o şahsı yakaladılar. Kaldırımın oraya vurarak düşürdüler. Çocuk kaldırımın kenarına düştükten sonra ben oraya doğru geldim. Şahısları ayırdım ve uzaklaştım. Bir süre sonra yerde yatan şahıs bize hitaben ‘Hepiniz o. çocuğusun’ dedi. Tekrar tekrar sövme eylemini sürdürünce ben de kendisinin karın bölgesine doğru tekme attım.” Sivillerden Ebubekir Harlar da görüntülerdeki eli sopalılar için “Bildiğim kadarıyla sivil giyimli polis memurlarıydı” dedi. Muhammet Vatansever’in de sorgusunda, “tamamen polise yardımcı” olmak için Korkmaz’a çelme takıp düşürdüklerini, polis memuru Mevlüt Saldoğan’ın gelip vurduğunu anlattı.

Polisler ve siviller kamerada


Öte yandan, Korkmaz’ın dövülmesinden bir saat önce Harman Ermek Fırını’nın önünde gaz maskeli ve coplu sivil polislerle sopalı sivillerin birlikte adeta üs kurduğu görülüyor. Güvenlik kamerası görüntülerinde 23.15’te dördü gaz maskeli ve coplu 15, 23.44’te 13 kişinin beklediği anlaşılıyor. Korkmaz’dan on dakika önce bir genç yakalanıyor. Dört polis tarafından gözaltına alınan gencin ayaklarına, sırtına ve başına gelecek şekilde sopalarla vuruluyor.