Ali İzzet azimle geleceğe gülümsüyor

İlköğretim öğrencisi doğuştan bedensel engelli Ali İzzet Karabıyık, okuma azmiyle arkadaşlarına örnek oluyor. Belinden aşağısı ve bir kolunun dirseğinden aşağısı bulunmaması...

SAKARYA - İlköğretim öğrencisi doğuştan bedensel engelli Ali İzzet Karabıyık, okuma azmiyle arkadaşlarına örnek oluyor. Belinden aşağısı ve bir kolunun dirseğinden aşağısı bulunmaması, elindeyse sadece iki parmak olması, Bahçelievler Gazi İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Ali İzzet'in hayata dört elle tutunmasını engelleyemiyor.
Güleç yüzü ve çalışkanlığıyla arkadaşlarının sevgilisi olan Ali İzzet, okulunun dışında da aktif. Herhangi bir engeli olmayan diğer sekiz kardeşinin en küçüğü olan Ali İzzet'in en büyük hayali akülü bir araba ve bilgisayar: "Akülü arabam olsa okula tek başıma gidip gelebilirim. Annemin beni getirip götürmesine gerek kalmaz. Koridora ve bahçeye de rahatlıkla çıkabilirim. İdealim bilgisayar mühendisi olmak. Keşke bilgisayarım olsa."
Annesinden sonra en büyük yardımcısının öğretmeni Nursel Üretmen olduğunu belirten Ali İzzet, şöyle konuştu: "Öğretmenim beni çok seviyor. Sıram gelince arkadaşlarım gibi tahtaya kalkıyorum. Öğretmenim sandalye koyuyor tahtanın önüne. Beni kucaklayıp sandalyeye taşıyor. Orada soruları çözüyorum."
Öğretmen'i bırakmıyor
Ali İzzet'i okutabilmek için dört yıldır emekli olmadığını belirten öğretmen Nursel Üretmen, öğrencisini 6. sınıfa kadar okutmaya kararlı: "Ali son derece becerikli, el beceresi çok gelişmiş, zeki, elinden geldiğince derslerine çok çalışan, arkadaşları arasında lider konumda bir çocuk. Arkadaşları onu çok sevip sayıyor. Bizim için onormal bir insan. Ona ayrıcalığım, toleransım yok. Diğer arkadaşları ne yapıyorsa, Ali İzzet de onu yapıyor. Bazılarından daha da güzelini yapıyor."
Ali İzzet'in en büyük sorunu kendisini yerde sürünürken görenlerin acıyarak para vermek istemesi. Anne Gülnar Karabıyık, "Ali İzzet bazen yerde sürünmek zorunda kalıyor. Bunu görenler acıyarak para vermeye kalkıyor, oğlum o zaman çok rahatsız oluyor. Oğlum 26 kilo. Onu taşımakta çok zorlanıyorum" dedi.