Ali Kalkancı hakkında 43.5 yıla kadar hapis cezası istendi

Büyükçekmece Haramidere'deki fabrikasında 353 bin 680 kilo captagon hap ele geçirilen "sahte şeyh" Ali Kalkancı ve oğlu Hüseyin Kalkancı'nın da aralarında olduğu 16 sanık hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı


İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık tarafından hazırlanan iddianamede, uluslararası seviyede sentetik uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele kapsamında teknik takipler yapıldığı anlatıldı. Bu çalışmalar sonucunda uyuşturucu madde imalatı ve yurt dışına sevkıyat organizasyonu tespit edilen şahısların Büyükçekmece’de faaliyet gösterdiklerinin belirlendiği kaydedildi.
İddianamede şüpheliler Ali Kalkancı ve Abdülkadir Ekicioğlu’na ait olan ve müdürlüğünü Kadir Kadiroğulları’nın yaptığı Haramidere’deki kozmetik fabrikasında, bir arabaya çuvallar içinde uyuşturucu yüklendiğinin belirlenmesi üzerine arama yapıldığı belirtildi. 

Aramada 16 çuval içerisinde toplam daralı ağırlığı 353 bin 680 kilo captagon hap ele geçirildiği ifade edilen iddianamede operasyonda fabrika sahibi Abdülkadir Ekicioğlu’nun da aralarında olduğu 5 kişinin yakalandığı ifade edildi. İddianamede, Abdülkadir Ekicioğlu’nun Ali Kalkancı ile birlikte hareket ederek ele geçirilen captagon hapları işletmeciliğini Ali Kalkancı’nın yaptığı fabrikada imal ettiği,söz konusu hapların şüpheli Orhan Sağlar aracılığıyla Hatay’da bulunan bir firma üzerinden Mersin Limanı’nda herhangi bir yasal yük içerisinde zulalanarak deniz yolu ile birleşik Arap Emirliklerine gönderileceği anlatıldı.İddianamede Ekicioğlu’nun 200 bin ABD dolarını teslim aldığı da anlatıldı. Şüphelilerden Veli Dönmez’in uyuşturucu hapların bulunduğu fabrikada kimya mühendisi olarak çalıştığı belirtilen iddianamede, Dönmez’in uyuşturucuların imal ve tabletlenmesinde çalıştığı ileri sürüldü. Ali Kalkancı’nın, ele geçirilen uyuşturucu hapların imal, üretim ve pazarlanması konusunda Abdülkadir Ekicioğlu ile birlikte hareket edip, söz konusu organizasyonun liderliğini yaptığı anlatıldı. Ali Kalkancı’nın oğlu Hüseyin Kalkancı’ya uyuşturucu hapların yapımında kullanılan maddelerin değirmenden geçirilmesi konusunda geç saate kadar çalışması hususunda talimat verdiği,Hüseyin Kalkancı’nın ise babasının verdiği talimatları yerine getirdiği belirtildi.
Ali Kalkancı ve Abdulkadir Ekicioğlu’nun uyuşturucu imalatı ve ticareti konusunda suç örgütü oluşturduğu belirtilen iddianamede, “Uyuşturucu imal ve ticareti konusundaki şüphelilerin eylemlerinin süreklilik arz ettiği, şüpheliler arasında hiyerarşik bir yapının mevcut olduğu ve örgüt yapılanması için yeterli sayıda şüphelinin birlikte faaliyet yürüttüğü kanaatine varılmıştır" denildi.
İddianamede Ali Kalkanı ve Abdülkadir Ekicioğlu’nun “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, uyuşturucu imal etmek ve uyuşturucu ticareti yapmak" suçlarından 12 yıldan 43.5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Kalkancı’nın oğlu Hüseyin Kalkancı’nın ve kimya mühendisi Veli Dönmez’in de aralarında olduğu 6 sanığın “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak ve uyuşturucu imal etmek" suçlarından 1 yıldan 23 yıla kadar hapisle, diğer 8 sanığın ise “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak ve uyuşturucu ticareti yapmak" suçlarından 11 yıldan 25,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.