Ali Kalkancı'nın captagon fabrikasına baskın

28 Şubat'ın önemli aktörlerinden tarikat şeyhi Ali Kalkancı'nın Haramidere'deki fabrikasına Narkotik polisi dün baskın düzenledi. Operasyonda Arap ve Ortadoğu ülkelerine gönderilmek üzere 2 milyon captagon hap ele geçirildi. 5 gözaltı var. Kalkancı aranıyor

 

Bir dönemin gündemden düşmeyen ismi Ali Kalkancı, bu kez başka bir olayla yeniden gündemde. Tarikat şeyhi Kalkancı 'uyuşturucu hap imal etmek' suçlamasıyla aranıyor. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Kalkancı'nın Haramidere'deki kimya fabrikasında Ortadoğu ve Arap ülkelerine gönderilmek üzere uyuşturucu hap hazırlandığı istihbaratını aldı.
Polis bunun üzerine, Kalkancı ve imalatı yapan diğer kişileri teknik ve fiziki takibe alındı. Bir süre yürütülen çalışmanın ardından operasyon kararı alındı. Narkotik ekipleri, dün öğle saatlerinde fabrikaya operasyon düzenledi. Ali Kalkancı ile birlikte imalatı gerçekleştiren kişilerin adreslerine de baskın yapıldı.

Jandarmanın da eşlik ettiği fabrikada yapılan aramada 2 milyon adedin üzerinde captagon hap ve hap yapımında kullanılan malzemeler ele geçti.
Fabrikada ele geçen milyonlarca hap yapımında kullanılacak malzemeler bir kamyonete yüklendi. Captagon haplar ve yapım malzemeleri incelenmek üzere Polis Kriminal Laboratuvarı'na teslim edilecek. Ali Kalkancı, bulunabileceği adreslerde yapılan aramalarda yakalanamadı. Arama çalışmaları sürüyor. Fabrikada üretim yapan 5 kişi gözaltına alındı. Polis, operasyonun devam ettiğini yeni gözaltıların olacağını bildirdi.

'İKİ YILDIR UĞRAŞIYORUM'
Fabrikanın mülk sahibi Ahmet Hamdi Karal, 'İki senedir tahliye etmek için uğraşıyorum. Bunun için Ali Kalkancı aleyhine dava açtım. Dava şu anda Yargıtay'da. Polis beni aradı. Fabrikada arama olduğunu söyledi. Ben deterjan ürettiklerini zannediyordum. Ama içeride ne bulunduğu hakkında bilgim yok' diye konuştu.

Limon satıcısıydı işadamı oldu
Alİ Kalkancı ismini kamuoyu 28 Şubat sürecinde Müslüm Gündüz ve Fadime Şahin ile birlikte tanıdı. Limon satarken, 1990'lı yıllarda Fatih Çarşamba'ya yerleşti. 1995'te eşinden boşanan Kalkancı, Çarşamba'da tanınan bir şeyh oldu. İşadamının kızı Emire Ersoy ile evlendi. Fadime Şahin'e tecavüz suçundan hapis yattı. Eşinden boşandı. Şeyhliği bırakarak işadamı oldu.