Ali Nesin, babası Aziz Nesin'in izinde

Matematik için sivil itaatsizlik

Gençlerle matematik çalışması için izin alması istenen Prof. Ali Nesin: Bu akademik özgürlüğe müdahale. Gerekirse yargılanırım. Bu sivil itaatsizliktir.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Kamu otoritesiyle yıllarca kavga eden ve bu uğurda hapse giren yazar Aziz Nesin'in oğlu Ali Nesin de aynı yolda. Şirince'de kurduğu Matematik Köyü için bürokrasinin 'Bu bir eğitimdir, yasal olmak için izin al' dediği Ali Nesin, bu baskının akademik özgürlüğe müdahale olduğunu düşünüyor. Nesin, "Gerekirse yargılanacağım. Bir profesörün kendi alanında ders vermesi için izin şartı koyan düzenlemenin neye aykırı olduğu ortaya çıkar. Bu bir sivil itaatsizliktir" diyor.
Radikal, günlerdir Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ali Nesin ve Şirince'de kurduğu 'Matematik Köyü'nün başına gelen 'Aziz Nesin'lik olayları haberleştiriyor...
10 yıldır Türkiye'nin birçok yerinde matematik kampı yapan Nesin, Şirince'de daha önce görmediği bir muameleyle karşılaştı. Aziz Nesin Vakfı arazisi üzerinde kurulan kamp 'kaçak inşaat' gerekçesiyle mühürlendi. Elektriği, suyu kesildi. Selçuk Savcılığı, 'kaçak eğitim' suçlamasıyla soruşturma açtı. Çünkü mevzuat 'herhangi bir eğitimin' yasal olması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın iznini şart koşuyordu. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü 'izin' talebinde bulunulması halinde tüm kolaylığın sağlanacağını açıkladı. Ancak karşılarında bürokrasiye karşı çıkan Ali Nesin'i buldular.
'Sivil itaatsizlik'
Ali Nesin'e göre insanların sadece matematik çalışmak için bir araya gelmesi izne tabi olamazdı. Nesin, neden izin başvurusu yapmadığını şöyle anlattı: "Bunu akademik özgürlüğüme bir müdahale olarak görüyorum. 25 yıllık mesleğimi dilediğim her yerde icra edebilmeliyim. Burada eğitim vermek amacıyla toplantı yapılmıyor. Diploma, sertifika yok. Tek amaç matematiği paylaşmak. İzin almayı aşağılayıcı buluyorum. İzin almam, beni mahkemeye verirler. Böyle bir düzenlemenin Anayasa'ya mı, hukuka mı, mantığa mı, akla mı aykırı olduğu anlaşılır. Yargılanmayı göze alıyorum. Bu bir tür sivil itaatsizlik. Bunun sonuçlarına da katlanırım."