Ali Nesin'den 2 bin dostuna mektup: Vakfa yapılmak istenenler Aziz Nesinlik

"...Bu da Aziz Nesinlik değilse ne Aziz Nesinliktir? Suçsuz çocuklarımı işkenceci devlete ihbar etmedim suçlamasıyla mahkemeye verildim!"

İSTANBUL- "...Bu da Aziz Nesinlik değilse ne Aziz Nesinliktir? Suçsuz çocuklarımı işkenceci devlete ihbar etmedim suçlamasıyla mahkemeye verildim!"
Aziz Nesin Vakfı'nın kurucusu Ali Nesin, vakıfta kalan bir kız çocuğuna tacizde bulundukları öne sürülen iki erkek öğrenci hakkında 7.5 yıla kadar, kendisi hakkında bir yıl hapis istemiyle fezleke hazırlanmasına böyle isyan ediyor.
Her şey ocak ayında ortaya atılan bir iddiayla başladı. Çatalca Gökçeali Köyü'ndeki Nesin Vakfı'nda öğrenci olarak kalan 14 yaşındaki Z.K. isimli bir kız çocuğunun bundan yaklaşık dört yıl önce yine vakıfta kalan iki erkek öğrenci tarafından tecavüze uğradığı iddia edildi. Adli Tıp Kurumu'nun ön raporunda net ifadeler olmadığı için F.I. ve E.A. 10 Ocak'ta cezaevine konuldu. İkinci raporda 'fiili livata oluşmadığı' belirtilince gençler serbest bırakıldı ancak tutuklu kaldıkları üç gün boyunca işkence gördükleri açıklandı.
Soruşturma tamamlandığında, iki gencin 'Kız çocuğuna vücuda organ ya da vesaire sokarak cinsel istismarda bulunmak' suçundan dört yıl ile 7.5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi. Ayrıca Nesin'e de 'Suçu yetkililere bildirmeme' gerekçesiyle bir yıla kadar hapis talep edildi.
'Çocukları kavgaya katmayalım'
Nesin, bu karara tepkisini 2 bin dostuna mektup göndererek gösteriyor. Nesin, "Siyasi düşüncelerimiz ne olursa olsun, çocuğu bu kavganın içine katmayalım" diyor. "Sevgili dostlar, dehşetengiz karalama kampanyasıyla karşı karşıyayız" diye başlayan mektubunda Nesin, şunları dile getiriyor:
"... Adli Tıp raporları tertemiz. Ama gene de haber yapıldı ve hakkımızda dava açıldı! Pes! Diyecek laf bulamıyorum... Bilen söylesin: Türkiye'de tecavüz suçlamasıyla tutuklanan kaç kişi iki gün sonra salıverilmiştir? İki rapor var. İkisi de aynı şeyi söylüyor: İskence-tecavüz olmamıştır. Birine dava açılmıyor, diğerine açılıyor. Bırakın çocuklarımı, karşımda canavar olsa bu işkenceci devlete ihbar etmem! 1.5 yıl hapsim isteniyormus. Sanki umrumdaydı! Temsil ettiğim ruha dokunamazlar ki... Üstelik çocuk baktım diye hapse atacaklarsa, 1.5 yıl ne ki! 150 yıl atsalar ıslah olmam!"