Ali Öz kontrol etme gereği duymamış

Ali Öz kontrol etme gereği duymamış
Ali Öz kontrol etme gereği duymamış

Albay Ali Öz Dink cinayetiyle ilgili önemli sorulara yine ?Hatırlamıyorum? diye yanıt verdi. FOTOĞRAF: EMRE UMURBİLİR / AA

BURSA - Hrant Dink cinayetinin işlendiği dönemde Trabzon Jandarma Alay Komutanı olan ve cinayet planlarından altı ay önce haberdar edilmesine karşın önlem almadığı öne sürülen Albay Ali Öz, ilk kez sanık olarak ifade verdi. Diğer sanık askerlerin ifadelerinin aksine Öz ‘Dink cinayeti istihbaratını almadığını söyledi ve kendisine ulaşan istihbarat formunu ‘Çok da kontrol etme gereği duymadığını’ söyledi.
Hrant Dink’in öldürülmesinden altı ay önce cinayetin azmettiricisi Yasin Hayal’in eniştesi Çoşkun İğci Jandarma Astsubay Okan Şimşek ile Jandarma Uzman Çavuş Veysel Şahin’e cinayet planlarından haberdar etmişti. Bu konuda ihmalleri olduğu gerekçesiyle Şimşek ve Şahin yargılanırken aldıkları istihbaratı komutanlarına ve dönemin Trabzon Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz’e ilettiklerini, ancak  Öz’ün tedbir aldırmadığını ifade etmişti. Jandarma Yüzbaşı Hüsamettin Polat da onların ifadesini doğruladı.
Bunun üzerine Öz de aynı davada ‘Görevi kötüye kullanmak’ ve ‘Görevi ihmal’ suçlamasıyla yargılanmaya başlandı. Dün  Albay Öz Bursa adliyesinde talimatla ifade verdi. Öz’ün ifadesi alınırken, Dink ailesinin avukatları hazır bulundu.
Suçlamaları kesinlikle kabul etmediğini belirten Öz, iddia edildiği gibi Dink’in öldürülmesi ile ilgili istihbarat bilgilerinin kendisiyle paylaşılmadığını savundu.
Duruşma salonunda 1.5 saat kalan Albay Öz, Dink’in öldürülmesinden altı ay önce kendisine istihbarat Şube Müdürü Yüzbaşı Metin Yıldız tarafından konuyla ilgili istihbarat bilgisinin ulaşıp ulaşmadığına ilişkin soruya da “Bununla ilgili hiçbir şey hatırlamıyorum” karşılığını verdi. Öz, ‘İstihbarat formu size getirildiğinde bu bilgiler için araştırma yaptınız mı?’ sorusuna, “Bilgi zaten Genel Komutanlı’ğa çekilen bilgidir. İstihbarat şube müdürü kontrol etmiştir. Çok da kontrol etme gereği duymadım” dedi. (dha, Radikal)