Aliağa'nın derdi Rotterdam'a gitti

İçinde 1 ton asbest var denilerek söküm için Türkiye'ye yollanan, ama 80 ton asbest içerdiği anlaşılınca çevre mücadelesi sonucu geri gönderilen Otopan gemisi, şimdi de Hollanda'nın başına bela.

AMSTERDAM - İçinde 1 ton asbest var denilerek söküm için Türkiye'ye yollanan, ama 80 ton asbest içerdiği anlaşılınca çevre mücadelesi sonucu geri gönderilen Otopan gemisi, şimdi de Hollanda'nın başına bela.
Rotterdam Limanı'nda yapılacak söküm ve temizlik çalışmalarına üç ayrı semt kuruluşu karşı çıktı. Limana yakın Oud Charlois, Wielewaal ve Heijplat semt kuruluşlarının ortak açıklamasında, geminin söküm çalışmaları sırasında havaya karışacak zehirli gaz ve her an patlama riski taşımasının halk sağlığını tehdit ettiği vurgulandı. Bu nedenle sökümün daha güvenli bir yerde yapılması istendi. Gelecek hafta Rotterdam Belediye Başkanı Ivo Opstelten'le görüşecek olan kuruluşlar, sonuç alamazlarsa mahkemeye başvuracak.
Hollanda'nın yalanı tescillendi
Geminin Türkiye'deki macerasıysa, geçen yıl İzmir Aliağa'da yerleşik bir Türk özel sektör şirketine satılmasıyla başladı. Hollanda hükümeti, gemide sadece 1 ton asbestli malzeme olduğunu söyledi. Ancak gemi Türk karasularına yaklaştığı sırada, bu miktarın 55 ton olduğu öğrenilince, gemi Türk karasularına sokulmadı. Akdeniz'de bekletilen gemi, başka alıcı ülke bulunamayınca Amsterdam'a dönmek zorunda kaldı. Amsterdam'da gemideki gerçek asbest miktarının 80 tona yakın olduğu saptandı. Bu arada skandalı Türkiye'ye duruyan uluslararası Greenpeace çevre örgütü, Hollanda hükümetinin asbeste ilişkin yalanına dair Amsterdam İdare Mahkemesi'nde açtığı davayı kazandı.