Alibeyköy'e 'afet bölgesi' talebi

Alibeyköy'de sel baskınına uğrayan dere yatağındaki evleri istimlak kararı alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan sele maruz kalan bölgenin afet alanı ilan edilmesini talep etti.

İSTANBUL - Alibeyköy'de sel baskınına uğrayan dere yatağındaki evleri istimlak kararı alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan sele maruz kalan bölgenin afet alanı ilan edilmesini talep etti.
Büyükşehir Belediyesi encümeni, dünkü toplantısında bölgedeki 65 parselin istimlak edilmesini kararlaştırdı. Valilik onayından sonra bölgedeki evsahiplerine tebligatla 15 gün süre verilecek. Eğer evsahipleriyle anlaşma sağlanamazsa, mahkeme kararıyla yıkım yapılacak.
Toplantının ardından açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kamulaştırma için belediyeyle görüşmeye gelen sadece 12 vatandaş olduğunu söyledi. Topbaş, şöyle devam etti: "Bu işi uzlaşmayla çözmek isteyen birçok vatandaşımız var. Ancak bu demek değil ki, diğerleri uzlaşmaya hazır değiller.
'Talebimiz kabul edilirse işimiz kolaylaşır'
İsteyen istimlak bedelini nakden alıp başka yere yerleşebilir. İsteyen de istimlak bedelini mahsup eder ve geri kalanını da çok uzun vadeye yayarak bizden konut sahibi olabilir. Sayın Başbakan'dan, bu derelerin afet kapsamına alınmasını talep ettim. Uygun bulunursa işimiz daha kolay. Bölgenin 1/5000'lik planları da şu anda işlenmiş durumda. Zaten planlarda işlenmişse, yeni yasa da bize istimlak yetkisini veriyor. Afet kapsamına alınırsa, ödemelerde çok daha rahat oluruz."