@ismailsaymaz

Alınak Erdoğan'a ne dese suç!

Alınak Erdoğan'a ne dese suç!
Alınak Erdoğan'a ne dese suç!

Mahmut Alınak, Başbakan?a ?Kars?a sömürge gözüyle bakmaktasınız? dediği için yargılanacak. fotoğraf: MUKADDER YARDIMCIEL / dha

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Eski Şırnak Milletvekili ve DTP İl Başkanı Mahmut Alınak’ın başı bu sefer Başbakan  Tayyip Erdoğan’a yönelik açıklamalarından ötürü derde girdi. Alınak, kentteki iki gazetede yayımlanan, Erdoğan’a yönelik “Siz ve Karslı işbirlikçileriniz halkı yine kandırdınız... Siz Kars’a sömürge gözüyle bakmaktasınız” dediği yazı için hakaretten yargılanıyor.
Alınak, 2 Ocak 2008’de ‘Kars Halk Meclisi Sözcüsü’ sıfatıyla Başbakan Erdoğan’ı hedef alın bir basın açıklaması yapmıştı. “Halife Recep Tayyip Erdoğan, Kars seferine hazırlanıyor” başlıklı bildiride şu ifadeler yer alıyordu: “Erdoğan’da zerre kadar utanma olsaydı Kars’a gelmezdi. Padişah Erdoğan yine de yüzsüzlük yaparak Kars’a gelebiliyor, utanmadan bunu yapacak... Türk ve Kürt tüm halklara hayatı cehennem eden özgürlük düşmanı Erdoğan’ı Kars’ta istemiyoruz.”
Bu açıklamalar üzerine Alınak hakkında Kars 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Erdoğan’a hakaretten dava açıldı. Alınak, 3 Mart’ta duruşmada, “Kars’a hizmet getirmeyen başbakanı eleştirmek doğal hakkımdır” diye kendisini savundu. Mahkeme, Alınak’a 11 ay 20 gün hapis ve 500 ağaç dikme cezası verdi. Bu, Alınak’ın Başbakan Erdoğan’la tek davası değil. Alınak, 22 Temmuz 2007’deki genel seçimlerden sonra 20 Kasım 2007’de yerel gazetelere  Erdoğan’ı eleştiren bir e-mail gönderdi. Aynı metnin Kürtçesi’ni Başbakan Erdoğan’a postaladı. Bu mektup Erdoğan’a ulaşmadı ancak iki gazetede yayımlandı. Savcılığın suç sayarak, ‘Başbakan’a görevinden dolayı yazılı iletiyle hakaret’ten dava açtığı bölüm şöyle:

‘Eleştiri bile değil’
“Seçimden sonra bir defa daha görüldü ki siz ve Karslı işbirlikçileriniz halkı yine kandırdınız... Siz Kars’a sömürge gözüyle bakmaktasınız. Sözün kısası AKP ve onun Türk ve Kürt işbirlikçileri Kars’a kara bulut gibi çöktüler. Kars halkı şimdi özgürlük düşmanı AKP’ye ve onun sahtekar çorbacılarına lanetler yağdırmaktadırlar.”
Yine Kars 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşması 7 Nisan’da yapıldı. Alınak, kendisini, “Bu sözün neresi hakaret. Öyle ki eleştiriden bile söz edilemez. Nasıl bir düşünce özgürlüğüdür ki, kandırma sözcüğü dahi suç sayılıyor” dedi. Duruma, 23 Temmuz’a bırakıldı.