@ismailsaymaz

Alınak'ı ne halk anladı ne de yargı...

Alınak'ı ne halk anladı ne de yargı...
Alınak'ı ne halk anladı ne de yargı...

Mahmut Alınak, ?Cezaevine cimrilikten değil, sivil itaatsizlik olsun diye giriyorum? diyor.

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Eski Halkın Emek Partisi (HEP) Milletvekili Mahmut Alınak’ın Kars Adliyesi’ndeki düşünce ve ifade hürriyeti mesaisi bitmek bilmiyor. Alınak, bu kez de Roj TV’de yaptığı, ‘sivil itaatsizlik’ çağrısı içeren konuşmasından ötürü 6 bin YTL para cezasına çarptırıldı. Daha önce iki kez açıklamaları nedeniyle tazminata mahkûm edilen, ancak cezaları ödemeyerek cezaevine giren Alınak, bu kez kararsız: “Muhaliflerim cimrilik yüzünden cezavine girdiğimi iddia ediyor. Oysa ben sivil itaatsizlik için yapıyorum.”
İddianameye göre Alınak, 2007 Roj TV’deki konuşmasında sınır ötesi operasyonu eleştirerek özetle şunları söyledi: “Türk ve Kürt aydınları özgürlük kongresi toplamalı. Bu kongre, oluşturacağı talepler listesiyle Genelkurmay’a, hükümete muhtıra verilecek. O muhtırayı halka benimseteceğiz ve gerektiğinde ekonomik boykota başvuracağız. Taleplerimizi altı ay içerisinde yerine getir, getirmezsen biz ilişkileri askıya alıyoruz... Son cümle, İmralı ve F Tipi cezaevlerinin yaşam koşulları hakkında Meclis’e genel görüşme önergesi vermek... Yani sivil devrim stratejisini hayata geçirmek.“

6 bin lira cezayı verecek mi?
Alınak’a, TCK’nin 215. maddesine göre, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ten 15 Şubat 2008’de dava açıldı. Kars 1. Asliye Ceza Mahkemesi, 15 Ocak’taki kararında, Alınak’a bir yıl hapis cezası verdi. Daha sonra bu ceza 6 bin YTL para cezasına çevrildi.
Alınak, daha önce tazminatları ödemediği için iki kez protesto amaçlı cezaevine girmiş ve yaklaşık ikişer ay hapis yatmıştı. Bu kez ceza kesinleştiği için parayı ödeyip ödemeyeceğine ilişkin Alınak, şunları söyledi:
“Birtakım çevreler ve siyasi muhaliflerim cezaevine giriyor olmamı ‘cimrilik’ diye yorumluyor. Oysa ki ben bunu sivil itaatsizlik geliştirmek için yapıyorum. O yüzden ceza kesinleşirse kamuoyunu harekete geçiren, bilinçlendiren bir çalışma yaptıktan sonra bunu açıklayacağım.”