Ali'nin hastane görüntüleri ortaya çıktı

Ali'nin hastane görüntüleri ortaya çıktı
Ali'nin hastane görüntüleri ortaya çıktı
Gezi eylemleri sırasında eli sopalı grup tarafından dövüldükten 38 gün sonra ölen Ali İsmail Korkmaz'ın son görüntüleri ortaya çıktı.

Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında bir grubun sopalı saldırısına uğrayan ve 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın hastane güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri ortaya çıktı. Zaman gazetesinin haberine göre, 3 Haziran’da Yunus Emre Caddesi Sanayi Sokak’ta saldırıya uğrayan Ali İsmail Korkmaz, arkadaşları Fırat, Ahmet ve Turhan ile birlikte Anadolu Üniversitesi içindeki Mavi Hastane’ye gitti. Korkmaz’a ilk müdahale yapıldıktan sonra beyin tomografisi çekilmesi için Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne yönlendirildi. Korkmaz, burada hastaneye geliş sebebi olarak eşya taşırken 8-10 basamaklı merdivenden düştüğünü beyan etti. Genel durum iyi ve bilinci yerinde olarak Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne giden Korkmaz 3.5 saat gözlem altında tutuldu. Daha sonra taburcu edildi. İşte bu tedavi sırasında Korkmaz’ın görüntüleri güvenlik kameralarına da yansıdı.

Beyin kanaması sabah belli oldu

Görüntülerde röntgen ve tomografileri çekildikten sonra kolu sargıya alınan Korkmaz, refakatçi bekleme bölümünde bir süre arkadaşlarıyla sohbet ediyor. Daha sonra hastanedeki polis odasına girerek yaşanan olayları anlatıyor. Bir süre odada kalan Korkmaz’ın, çıktıktan sonra elindeki tutanağı arkadaşlarıyla okuduğu görülüyor. Korkmaz ve arkadaşları daha sonra hastaneden ayrılıyor. Olay günü Korkmaz’ın hastaneye götürülmesine yardımcı olan arkadaşı Fırat Köse, o gün yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ali, sivil kıyafetli kişilerin kendisini darp ettiğini, birinin elinde sopa olduğunu söyledi. Çok yorgun olduğu için daha fazla üstüne gitmedik. Ali’yi eve getirip uyuttuk. Saat 5’e kadar yattı. 5’te kalkıp ifade vermek üzere karakola gitmesi gerekiyordu. Karakolda da polislerin sorularını net cevaplayamadığı için hastaneye sevk ettiler. Orada beyin kanaması geçirdiği ortaya çıktı.” 

Vali: Görüntüleri polis silmedi

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise dün Eskişehir Polis Evi’nde düzenlediği basın toplantısında, Ali İsmail Korkmaz’ın dövülme anına ait kamera kayıtlarını polisin silmediğini öne sürdü. Vali Tuna, Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Olay sonrası hastaneye giden Ali İsmail Korkmaz, hastanede eli sopalı 5-6 sivil kişi tarafından dövüldüğünü ifade ediyor. Aynı ifadeyi karakola da veriyor. Burada bir polise yönelik bir itham yok o ana kadar. Biz tabii ki polisimize sahip çıkarken, bunu biliyoruz. Zaten işin içindeyiz. Polis yapmadı derken ve bunun arkasında olduğumuzu hep söylerken bu düşüncelerle hareket ettik. Yani o gün ‘Sivil de olsa, sivil vatandaşlarımızın arasına karışmış insanımız olabilir, tabii nitekim olduğu çıktı ve gereken de yapılıyor’ dedik. Şu an tutuklandılar. Ben bu noktada kamuoyunun vicdanının rahatladığını düşünüyorum. Öncelikle o gün görüntüler polisimiz tarafından hemen toplanmış ve adli mekanizmaya teslim edilmiştir. Bu noktada polis tarafından bir karartma, gizleme hadisesi yapılması söz konusu değil. Ama oradaki işyeri sahibi tarafından yapılan bir müdahale zaten sonradan teknolojik imkânlarla yeniden kazandırılarak olayın çözülmesi sağlanmıştır. Jandarma da bize bağlı olarak çalışıyor. Burada keyfi davranışlarda bulunulması söz konusu değil.”