Alistair için 36 yıl ceza

Girdiği silahlı kavga sırasında hasmı Ali Bektaş ile olayla hiç ilgisi bulunmayan 2.5 yaşındaki Alistair Grimason'u öldüren Daimi Akyüz, 36 yıl hapis aldı.

İZMİR - Yeni Foça'da bir kafede silahlı kavgaya girerek, Ali Bektaş ve 2.5 yaşındaki bebek Alistair Grimason'u da öldüren Daimi Akyüz, 36 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi'nde 11 Aralık 2003'te başlayan Alistair Grimason davasının 6'ncı duruşmasında karar çıktı. Britanya Konsolosu A. Willy Buttigieg'in de izlediği duruşmada son savunma yapıldı.
Akyüz'ün avukatı Zülküf Şahin, olay sırasında Alistair'in bulunduğu yer itibarıyla müvekkilinin çocuğa kasten ateş etmesinin mümkün olmadığını, bu durumun bir keşifle kesinleştirilebileceğini öne sürdü. Daimi Akyüz ise son söz olarak, üzgün olduğunu belirtip, "Bilerek kimseyi vurmadım. Elime müdahale edilmeseydi kimse ölmeyecekti" dedi.
Akyüz, Ali Bektaş'ı kasten öldürmekten 21 yıl ağır hapis, ömür boyu kamu hizmetlerinden men, Alistair Grimason'u kasten öldürmekten 30 yıl ağır hapis, Günay Özdemir'i kasten yaralamaktan 4 yıl, Yılmaz Ergün'ü kasten yaralamaktan 12 ay hapis, ateşli silahlar kanununa muhalefetten 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Akyüz, 36 yıldan fazla hapis cezası olmayacağı hükmündeki TCK maddesi uyarınca 36 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.
Alistair'in dedesi avukat Tuncer Eşsizhan, mahkemenin verdiği kararla yaşamın yanında yer aldığını, terörü dışladığını söyledi. Baba David Grimason da şöyle konuştu: "Bu çılgın silahlanmanın önüne geçmeliyiz. Maalesef ülkenizde bu durum daha ciddi boyutlarda. Benim oğlumun ölümü basit bir örnek. Tekrarı olmamalı. İşte beklenen cezayı aldı." Anne Özlem Grimason ise, "En ağır cezayı alması bizim davamızda ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Bu ceza yüreğime su serpti" dedi.
İ7 Temmuz 2003'te Ayti Kafe'de bebek arabasında uyuyan 2.5 yaşındaki Alistair, arka masalarında çıkan silahlı kavgadan isabet eden bir kurşun sonucu yaşamını yitirdi. Akyüz'ün silahından çıkan kurşunlar, kavga ettiği Ali Bektaş'ın yanı sıra Alistair'in ölümüne, iki kişinin de yaralanmasına yol açtı.