Alistair'in için İçişleri Bakanlığı'na tazminat davası

Alistair'in için İçişleri Bakanlığı'na tazminat davası
Alistair'in için İçişleri Bakanlığı'na tazminat davası
Bebek arabasında uyuyan 2.5 yaşındaki Alistair Grimason'u maganda kurşununa kurban veren Özlem ve David Grimason çifti, İçişleri Bakanlığı aleyhine 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı

TURAÇ TOP

İZMİR - Yeni Foça Beldesi'nde, 6 yıl önce bebek arabasında uyuyan 2.5 yaşındaki Alistair Grimason'u maganda kurşununa kurban veren Özlem ve David Grimason çifti, olayda kusurlu bulunduğunu ileri sürdükleri İçişleri Bakanlığı aleyhine 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Torunu Grimason'un ölümünün ardından silahsızlanma kampanyası başlatan ve hukuki mücadelesini bırakmayan avukat Tuncer Eşsizhan, “Bu tür olaylarda devlet objektif kusurludur. Çıkardığı yasalarla, silahlanmayı teşvik etmektedir. Asli görevi silahlanmanın önüne geçmektir, ancak başarılı olunamaması nedeniyle bu acılar yaşanmaktadır. Çıkacak karar diğer maganda kurbanları için de örnek olur” dedi.
Yeni Foça'daki Ayti Kafeterya'da, 7 Temmuz 2003'te meydana gelen olayda, küfür yüzünden çıktığı belirtilen tartışma sırasında 35 yaşındaki Daimi Akyüz, ruhsatsız tabancasıyla altı el ateş etmişti. Olayda Akyüz'ün kavga ettiği 29 yaşındaki Ali Bektaş, annesi Özlem ve anneannesi Gülay Eşsizhan ile birlikte geldiği kafede bebek arabasında uyurken kurşunlara hedef olan 2.5 yaşındaki Alistair Grimason yaşamını yitirdi. Akyüz'ün elindeki tabancayı almaya çalışan 31 yaşındaki Günay Özdemir ve 27 yaşındaki Yılmaz Ergün de hafif yaralandı.
Olaydan iki ay sonra yakalanıp tutuklanan Daimi Akyüz, Karşıyaka 1'incii Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonunda, Alistair Grimason'u öldürmekten 30 yıl, Ali Bektaş'ı öldürmekten 21 yıl, Günay Özdemir ve Yılmaz Ergün'ü silahla yaralamaktan 5 yıl, ruhsatsız silah kullanmaktan da 2 yıl olmak üzere toplam 58 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, Akyüz'ün cezasını üst sınır olan 36 yıl hapis cezasına çevirip, ömür boyu kamu hizmetlerinden faydalanmamasına karar verdi.
Daimi Akyüz'ün avukatlarının kararı temyiz etmesi üzerine Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, 5237 sayılı Yeni Türk Ceza Kanunu'nun yürürlüğe girmesi nedeniyle tekrar değerlendirilmesini istediği dosyayı Karşıyaka 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri gönderdi. Dosyayı tekrar değerlendiren mahkeme heyeti, Yeni Türk Ceza Kanunu'na göre uyarlayarak yaptığı yargılama sonucu, eski verdiği kararında ısrar edip Akyüz'ü tekrar toplam 36 yıl hapis cezasına mahkum etti. Akyüz, yeni ve eski Türk Ceza Kanunu'na göre aynı cezaya çarptırıldı.


ŞİMDİ DE MANEVİ TAZMİNAT
Bebek arabasında uyurken maganda kurbanı olan çocuklarının ölümünün ardından yasa boğulan Türk anne Özlem ve İskoç baba David Grimason, İzmir İdare Mahkemesi'ne başvurup olayda kusurlu bulunduğunu ileri sürdükleri İçişleri Bakanlığı aleyhine 100 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.
Hem kızının avukatlığını yapan, hem de torunun bu şekildeki ölümünün ardından diğer maganda kurbanlarının da hukuki mücadelelerini sürdüren Tuncer Eşsizhan, şunları söyledi:
“Bu tür olaylarda devlet objektif kusurludur. Çıkardığı yasalarla, silahlanmayı teşvik etmektedir. Asli görevi, alacağı sıkı tedbirlerle silahlanmanın önüne geçmektir. Başarılı olunamaması nedeniyle bu acılar yaşanmaktadır. Çıkacak karar diğer maganda kurbanları için de örnek olur. Aynı tip olaylarda ölenlerin mağduriyetini ortadan kaldırır.”(dha)