Alışverişe değil denize...

Fenerbahçe sahilinde yıkılan alışveriş merkezinin yerine plaj yapılacak. Mahkeme kararıyla yıkılan Pyramid Alışveriş Merkezi'nin yerine kurulacak olan plaj, Moda'dan Bostancı'ya uzanan şerit üzerinde yer alan tek plaj da olmayacak.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe sahilinde yıkılan alışveriş merkezinin yerine plaj yapılacak. Mahkeme kararıyla yıkılan Pyramid Alışveriş Merkezi'nin yerine kurulacak olan plaj, Moda'dan Bostancı'ya uzanan şerit üzerinde yer alan tek plaj da olmayacak. Kadıköy Belediyesi, deniz suyunun temizliği arttıkça, Moda'dan Bostancı'ya uzanan sahil şeridini ücretli ücretsiz halk plajları haline getirmeyi hedefliyor.
Pyramid Alışveriş Merkezi, imar planında yeşil alan görülen alana yapıldığı gerekçesiyle mahkeme kararıyla yıkılmıştı.
İnternetten su durumu
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, plajı özel bir şirketin yapacağını, ancak belediyenin işleteceğini anlattı: "Plaj halka açık olacak ama soyunma kabini, şemsiye, şezlong gibi hizmetler ücretli olacak. 800 kişi kapasiteli plajı haziranda hizmete açmayı hedefliyoruz. Kadıköylüler ve İstanbullular burada rahatça soyunup giyinebilecek, güneşlenip denizden faydalanabilecek. Dolgu nedeniyle deniz kotundan 1 metre yukarıda bir alan olduğu için, plajda kum yerine ahşaptan yapılmış ve denize kadar inen bölümler olacak. Geçen sene Moda Kadınlar Hamamı'nı hayata geçirmek istedik, ancak deniz suyu kirli çıkınca devreye sokamadık. Ancak Dalyan ve Caddebostan'daki bölümler kumsal olacak. Doğal plajda yetersiz görünen kum eksiğini Kartal'dan nakille dolduracağız. Kurbağalıdere ıslah projesinin tamamlanmasının ardından yükselen deniz suyu kalitesiyle Moda'dan Bostancı'ya kadar plajlar geri dönecek. Caddebostan'dan Suadiye'ye kadar dört tane plaj yer alacak. Plajlarda su kalitesi ölçümleri yapılarak sürekli olarak internetten yayımlanacak."
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün verdiği bilgiye göre boşalan sahil şeridi için belediye halka e-posta, telefon ve mektup yoluyla ulaştığı Kadıköylülere "Burada ne görmek istersiniz" diye sordu. Alışveriş merkezi, golf alanı, çocuk parkı, sosyal tesis, yeşil alan gibi isteklerin yansıtıldığı oylama sonucunda plaj diyenlerin 155 oyla ilk sırada yer aldığı görüldü.
Belediye kendi binasını yıktı
1986 tarihli 1/1000 ölçekli imar planlarında yeşil alan olarak ayrılan Fenerbahçe burnu, 1992'de Cengiz Özyalçın'ın belediye başkanlığı döneminde imara açıldı ve yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkarıldı. İhaleyi kazanan PİMTAŞ, sözleşme gereği Fenerbahçe burnunda 6 bin metrekare alan üzerinde 2 bin metrekare cam kullanarak Pyramid Alışveriş Merkezi'ni inşa etti. Firma burayı 10 yıl işleterek 2002'de belediyeye devretti. Bu plan değişikliğini 1992 yılında mahkemeye taşıyan Mimarlar Odası, İstanbul 6 No'lu İdare Mahkemesi'nde açtığı imar planının ve ruhsatın iptali davasını kazandı. Pyramid, sahibi Kadıköy Belediyesi'nce 2004'te yıkıldı.