Alışverişe giden çocuğu bir servis indirdi, diğeri ezdi, anne tanık arıyor

Tek çocuğunu yitiren Arat, haberi iş için gittiği Adana'da aldı.


'Lütfen kazaya tanıklık yapın'

İzmirli Şermin Arat, 11 yaşındaki oğlu Şafak için hak mücadelesi veriyor. Şafak, 'gürültü yaptığı için' alışveriş merkezinin servis aracından indirilmiş, aynı şirketin bir diğer aracı Şafak'ı ezmiş. Arat yakarıyor: "Serviste bulunanlar tanıklık yapsın."

İZMİR - Bir tekstil şirketinde çalışan Şermin Arat, iş için İzmir'den Adana'ya gitti. Toplantının ortasındayken cep telefonu çaldı. Arayan yakınları 11 yaşındaki oğlu Şafak Özgüler'in trafik kazası geçirdiğini, durumunun ağır olduğunu söyledi. Hemen uçakla yola çıktı. İzmir'e vardığında gerçeği öğrendi. Beş yıl önce eşinden ayrıldıktan sonra hayatını adadığı oğlu ölmüştü. Üstelik oğlunun ölümüne yol açan kazada bir alışveriş merkezlerinin servislerinin büyük payı vardı. İddiaya göre 11 yaşındaki Şafak gürültü yaptığı gerekçesiyle araçtan indirilmişti. Aynı
alışveriş merkezine ait başka bir servis kontrolü kaybederek kaldırımda Şafak'ı ezmişti. Oğlunu toprağa veren anne hukuk mücadelesi başlatacağını söyledi.
Okul ihtiyaçları için
Şermin Arat'ı yıkan kaza geçen cuma, saat 14.00 sıralarında Bostanlı semtindeki Cahar Dudayev Bulvarı'nda meydana geldi.
Girne İlköğretim Okulu 5'inci sınıf öğrencisi Şafak Özgüler, okul ihtiyaçlarını almak için iki arkadaşıyla birlikte alışveriş yapmak amacıyla dışarı çıktı. Kipa Alışveriş Merkezi'nin servis otobüsüne binen Şafak Özgüler, iddiaya göre gürültü yaptıkları gerekçesiyle arkadaşlarıyla birlikte yolda indirildi. Şafak ve arkadaşları yollarına yürüyerek devam etti. Bu sırada Bostanlı'dan Çiğli yönüne giden aynı alışveriş merkezine ait servis otobüsü, dikkatsizlik sonucu yoldan çıktı. Hızla savrulan araç kaldırımda yürüyen Şafak Özgüler'i altına aldı.
Arkadaşlarının yara almadığı kazada Şafak yaklaşık 100 metre sürüklendi. Çiğli Kent Hastanesi'ne kaldırılan Şafak, tüm çabalara rağmen hayatını kaybetti. Şafak'ın cenazesi, Şemikler Eski Cami'de kılınan namazın ardından Doğançay Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Kazanın ardından gözaltına alınarak Bostanlı Karakolu'na götürülen ve teknik bir sorun nedeniyle otobüsün kontrolünden çıktığını ileri süren servis otobüsü şoförü M.B. tutuklandı. Sürücü M.B.'nin eşinden ve çocuklarından ayrıldıktan sonra şoförlük yapmaya başladığı, servis otobüsünde yaşadığı ileri sürüldü. Servis taşıma belgesi bulunmayan otobüs kazadan sonra trafikten men edildi.
Dayısının kaderini paylaştı
1978 yılında 10 yaşındaki kardeşi İsmail Arat'ı aynı oğlu Şafak gibi bir aracın altında kalmasıyla kaybeden anne Şermin Arat, dün önce mezarlığa daha sonra kazanın olduğu yere gitti. Kaldırımda kurumuş kan izlerini görünce iki kere bayılan Şermin Arat, trafik canavarına karşı hukuk mücadelesi başlatacağını söyledi. Arat, "Kaza anında servis otobüsünün içinde olan ya da gören herkese şahitlik yapmaları için çağrı yapıyorum. Yaşanan acılar, ağır cezalarla son bulur" dedi. Şafak için okuduğu Girne İlköğretim Okulu'nda anma töreni düzenlendi.