@ismailsaymaz

'Ali'yi copla, sopayla dövdüler'

'Ali'yi copla, sopayla dövdüler'
'Ali'yi copla, sopayla dövdüler'
Eskişehir'de dövülen Ali İsmail Korkmaz ölürken, gizli tanık ortaya çıktı: Coplu sivil polis ve sopalı bir grup, yere düşen gencin başına vurup tekmeledi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’de Gezi olayları sırasında dövülen ve bir aydır yaşama mücadelesi veren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, dün hayata veda etti. Otopsi raporunda, ‘kafasına aldığı darbe’ sonucunda öldüğü saptandı. Savcılığa ifade veren bir tanık da Korkmaz’ın Sanayi Sokak’ta eli coplu sivil polis ve sopalı kişilerden oluşan 5-6 kişilik bir grup tarafından dövüldüğünü, başı hedef alınarak tekme ve sopayla vurulduğunu anlattı. Aynı tanık dayaktan bayılan Korkmaz’ın ayağa kalktıktan sonra tekrar cop ve sopalarla dövüldüğünü savundu. Öte yandan, Korkmaz’ın dövüldüğü sokağa bakan ve emniyet tarafından savcılığa sunulan üç kameradan ikisinin içinde bir görüntü olmadığı, diğer kaydın da zarar gördüğü saptandı.
Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran’da Eskişehir’de yapılan Gezi Parkı gösterilerine katılmıştı. Yunus Emre Caddesi’ndeki kalabalığın içinde 19 yaşındaki Korkmaz da vardı. Polisin gazlı müdahalesi sonrasında Korkmaz, Sanayi Sokak’a kaçtı.
Korkmaz ağır yaralanıp hastaneye yatırıldıktan sonra ortaya çıkan ve bu genci hiç tanımayan kişi tanıklık için Eskişehir Başsavcılığı’na başvurdu. İfadesi alınan tanık, Korkmaz’ın, elinde cop bulunan sivil polisler ve sopalı kişiler tarafından dövüldüğünü savundu. Korkmaz’ın dövüldüğü anlara tanıklık ettiğini anlatan kişi, savcılıkta şunları söyledi: 

‘Bayıldıktan sonra da...’ 

“Sivil giyimli olup gaz maskesi takan bir polisle yanındaki polis Ali İsmail’i yakaladı. Ellerindeki coplarla darp etmeye başladılar. İsmail benim olduğum noktaya doğru koşuyordu. Elinde sopa olan bir vatandaş İsmail’i yakaladı ve vurdu. İsmail başına darbe aldı. Elinde polis copu olan üç-dört kişi ve elinde sopa bulunan sivil giyimli iki-üç kişi İsmail’i yakaladı. Sopa ve copla darp etmeye başladılar. İsmail yere düştü. Coplarla darp etmeye devam ettiler. Vatandaşlardan biri İsmail’in yüzüne tekmeyle vurdu. İsmail darp edildikten sonra bayıldı. Bir süre sonra tekrar uyandı. Birisi yanına gelerek, dört beş tekme attı. Vatandaşlardan birisi başına ve beline doğru birkaç kez tekme attı. İsmail doğrulup kaçmaya çalıştı. Sonra gaz maskeli sivil polise ‘Çevirin bunu’ diye bağırdılar. Bağırdıktan sonra polisler copla dört-beş kez vurdular. Fakat sadece bacaklarına ve bel hizasına doğru vurdular. Ondan sonra İsmail görüş alanımdan çıktı.”
Tanık, aynı sokakta iki göstericinin de dövülüp götürüldüğünü anlattı. Gerçek adıyla ifadesi alınan tanık, sonradan gizli tanıklık için başvurdu. Fakat bu başvurusu reddedildi. Tanık itiraz etmeye hazırlanıyor. 

Son sözleri: Polis copladı 

Bu arada, Korkmaz’ın yaralandıktan sonra yardıma çağırdığı beş arkadaşı da tanık olarak dinlendi. Arkadaşları Korkmaz’ın “Polis beni copladı, sivil vatandaşlar da vardı” dediğini anlattı. Korkmaz’ın ilk hastaneye gittiğinde “Merdivenden düştüm” dediği, ertesi gün de Odunpazarı Karakolu’na gidip dövüldüğünü anlattığı belirtildi. Avukatı, Korkmaz’ın korktuğu için ilk gün dövüldüğünü gizlediğini söyledi.
Soruşturma kapsamında sokağa bakan üç kameraya el konuldu. Osmangazi Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın 26 Haziran tarihli bilirkişi raporunda, ilk iki kaydın içeriğinde bir veri elde edilemediği, son kaydın “zarar görmüş, formatlanmış ya da dosya isimlerin tutulduğu FAT tablosu bozulmuş” halde olduğu ifade edildi.
Korkmaz’ın Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan otopsi sonucunda, ‘ölümün kafa travmasına bağlı beyin kanaması ve bağlı komplikasyonları’ sonucu gerçekleştiği vurgulandı. Raporda, Korkmaz’ın kalp rahatsızlığı nedeniyle kullandığı ‘Kumadin’ adlı ilacın kafa ve beyin travması ile irtibatının olabileceği de ifade edilerek, ‘kafa travması husule gelmeseydi ölümün husule gelmeyeceği’ kaydedildi. Cenazesi Hatay’a gönderilen Korkmaz, Gezi olaylarının beşinci kurbanı oldu. 

Sopa, ilk İzmir ’de görüldü 

‘Sopa’, Gezi olaylarının başladığı ilk günlerde önce İzmir’de ortaya çıkmıştı. İzmir Emniyeti, ellerinde sopayla göstericilere saldıran kişilerin sivil polis olduğunu açıklamıştı. Sopalı kişiler daha sonra Eskişehir’de ortaya çıkmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/1141273114127313

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  . - maren

  Derine hep derine kazıyoruz nerde çağımızın o altınkalbi çağımızın altın kalbini arıyoruz üzerimizde ağır bir yeryüzü gökyüzünden çok uzakta.........öfkeliyiz kül savrulur, söz kalır, öfke büyür büyüyor biliyoruz suç kesin suçlu malum emperyalizm gereği düşünüldü "iyi halsiz" katillere adil olmaktır en büyük ceza...

  Ali'nin kani medyanin eline bulasti - diğer yaşam formu

  Sayet medya daha ilk günden Izmir'de ortaya cikan ne idügü belirsiz eli sopali kisilerin pesini birakmasaydi, büyük bir ihtimalle öldürülemeyecekti Ali. Yanlis hatirlamiyorsam Radikal,'Bu kisiler ortaya cikarilincaya kadar bu isin pesini birakmayacagiz' seklinde bir cümle kurmustu, bununla ilgili bir haberin icerisinde yer almisti. Aradim arsivde bulamadim. Ya kaldirdiniz o haberi, ya da degistirdiniz, ya da ben karistiriyorum. Ben karistirdiysam cok özür diliyorum, ama tersi ise, sizlerin de elinize bulasti Ali'nin kani..

  Diktatoryal Polis Devleti. - Mehmet Devrim

  Artık işkence aleni yapılmaya başlandı.Polis devleti olmanın ağır sorumluluğu,işkenceyi meşrulaştırmaktan geçer.Kapalı kapılar ardında işkence yapmak eskilerdendi.Şimdi aleni yapılıyor yer,yer sahipleniliyor ödüllendirilyor.Nede olsa Diktatoyal Polis Cumhuriyet ile yönetiliyoruz.

  itina - erenirmak

  işimize gelmeyen kamera görüntüleri silinir deliller itina ile karartılır. Çekim yapan kameralar işimize gelmezse ağaçlara duvarlara çevrilir. Kimsenin sesi çıkmaz. kimse bu nasıl oldu diye sormaz. Bunlar ileri demokrasinin doğal uygulamalarıdır.

  ... - Ilkay

  Allah'ım bu nasıl bir işkence! bu katıillerin, tacizcilerin, şiddet yanlısı cehalet avcısı din somuruculerinin karnını gercekten biz mi doyuruyoruz?

  neden engellenemiyor - aharasa

  eli sopalı siviller sivil polisse bu emniyet tarafından neden engellenmiyor. ölümüne dayağa yol açabileceği belli olan bu silahlarla sivil polislerin ortalıkta dolaşması neden emniyet amirleri tarafından durdurulamıyor. emniyette toptan bir değişime en önemlisi halkına saldırma ve onu öldürme içgüdüleri veren zihniyetin yok edilmesine ihtiyaç var. tabi bunun için de öncelikle hükümetin başında böyle bir zihniyet bulunmaması gerekiyor.

  başbağlar - atom_karınca

  duydunuz sayın başbakan başbağlarda öldürülenler için rahmet diledi fakat sivasta öldürülenler için ağzını bile açmadı ölen polis için rahmet diledi fakat ölen diğer 4 kişi için ağzını bile açmadı (iyi manada!) ondan sonra çıkıp ben 75 milyonunu başbakanıyım diyor. kim inanır