Alkış var, konuşma yok

Alkış var, konuşma yok
Alkış var, konuşma yok
Erdoğan ve Yardımcısı Arınç, 10 Kasım törenlerinde kameralar önünde hiç konuşmadı, göz göze bile gelmedi. Gül'ün "Sizi çekiyorlar" uyarısı da ortamı yumuşatamadı.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç aralarında soğuk rüzgârların esmesine neden olan kızlı-erkekli evler polemiğinin ardından ilk kez 10 Kasım törenlerinde karşılaştı. Anıtkabir’deki törenlerde Erdoğan ve Arınç’ın konuşmadıkları gözlendi. Anıtkabir’deki törenin ardından Milli Kütüphane’de tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gül’ü beklerken Çiçek ile Erdoğan oturdukları yerde ağızlarını kapatarak bir süre sohbet etti. Ardından Gül ile birlikte Bülent Arınç salona girdi.
Cumhurbaşkanı Gül, protokolün önünde oturanlarla el sıkışırken Arınç tokalaşmadan bir süre bekledi. Arınç, Cumhurbaşkanı otururken kendisinin nereye oturacağı konusunda kısa bir tereddüt yaşadı, koltukların üzerindeki isimlere baktıktan sonra Başbakan’ın soluna oturdu.

Birbirlerini alkışladılar

Medya mensupları yan yana oturan Erdoğan ile Arınç’ı ‘aynı karede’ görüntülemek için birbirleriyle yarışırken Cumhurbaşkanı Gül’ün Erdoğan ve Arınç’a dönerek “Bu resim ve fotoğraflar sizleri kaydediyor” demesi dikkat çekti. Tören sırasında Başbakan, Gül ile sohbet ederken, Arınç’la hiç konuşmadı. Ancak birbirlerinin kürsüde yaptığı konuşmayı alkışladılar.
Gül, konuşmasında Atatürk ’ün öncü rolüne vurgu yaparken “Egemenliğin halka teslim edilmesi, millet iradesinin üstün kılınması, demokrasinin ülkenin önüne bir ideal olarak konulması başlı başına tarihi adımlardır” dedi.

‘Gazi ayrışma aracı olmaz’

Başbakan Erdoğan ise Atatürkçülük ya da Kemalizm ideolojisinin çoğu zaman Gazi’nin fikirlerinden sapma gösterdiğini, bu akımların Gazi’nin ideallerinin tamamen tersi bir istikamette, millete tepeden bakan, milleti dizayn etmeye, millet üzerinde baskı kurmaya çalışanların istismar aracı olduğunu söyledi. Herkese göre farklı bir Atatürk olmadığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:
“Kurtuluş Savaşı’nın başkumandanı ve Cumhuriyetimizin banisi olan Gazi Mustafa Kemal, bir ayrışmanın aracı olabilecek en son kişidir. Gazi Mustafa Kemal, istismar edilmeyi, semboller üzerinden tartışma aracı yapılmayı değil, fikirlerinin anlaşılmasını, duygularının hissedilmesini istemişti. En büyük ideali de İstiklal Savaşı’nda muzaffer olabilmek yani Türkiye ’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarabilmekti.”
Başbakan Yardımcısı Arınç da konuşmasında “Mustafa Kemal’in idealleri, felsefesi ve ortaya koyduğu ilkeler, her türlü bağnazlık ve dar düşünce kalıplarından uzak bir şekilde değerlendirildiğinde, ülkemizin içinde bulunduğu sorunların aşılmasında da yol gösterici olduğuna inanıyorum” dedi.

Tek temas, vedalaşmada

Törenden sonra ev sahibi Arınç, önce Cumhurbaşkanı Gül’ü, ardından da Başbakan Erdoğan’ı yolcu etti. Gün boyunca Başbakan ile Arınç’ın kameralara yansıyan tek teması da vedalaşmada oldu.

Bozdağ: Boşuna kendinizi yormayın buradan size bir ekmek çıkmazBaşbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Başbakan ile Arınç üzerinden Türkiye’de basın aracılığıyla koparılmak istenen bir fırtına olduğunu savundu. Bozdağ, “Ben kriz duasına çıkanlara, ‘Buradan bize bir kapı açılabilir’ diye ümitle bekleyenlere, sevinenlere diyorum ki boşuna kendinizi yormayın, buradan size bir ekmek çıkmaz. 11 senedir bu işin duasına çıkan, bekleyen, bu iş için nöbet tutan ne medyaya ne başkalarına buradan ekmek çıkmadı. Bundan sonra da çıkmaz” diye konuştu.