Alkışlar yine Ben Affleck'e

Alkışlar yine Ben Affleck'e
Alkışlar yine Ben Affleck'e

Affleck En İyi Yönetmen Ödülü nü aldı.

Amerikalı Yönetmenler Birliği Ödülleri (DGA) önceki gece Los Angeles'ta gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Bu yıl 65'incisi düzenlenen ödül töreninin kazananı 'Argo' filmiyle Ben Affleck oldu.

24 Şubat’ta gerçekleşecek ‘En İyi Film’ dalında Oscar adaylığı olan ‘Argo’, Altın Küre’de ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’, Hollywood Sinema Oyuncuları Birliği’nde (SAG) ‘En İyi Oyuncu Kadrosu’ ve Amerikalı Yapımcılar Birliği’nde (PGA) ‘En İyi Film’ ödüllerini de kazanmıştı. Filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Affleck, “Bu ödülün, beni gerçek bir yönetmen yapmadığını biliyorum ama bugün burada olmak, doğru yolda ilerlediğimi gösteriyor” diye konuştu. İran’daki altı Amerikan vatandaşını kurtarmak için CIA’in düzenlediği operasyonu konu alan ‘Argo’, ‘En İyi Yönetmen’ dalında Oscar adayı değil. Eğer film Oscar kazanırsa, ödülün 84 yıllık tarihinde ‘En İyi Yönetmen’ adayı olmadan ‘En İyi Film’ seçilen dördüncü film olacak.
Gecede ‘One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu)’ ve ‘Amadeus’ gibi filmlerin yönetmeni Milos Forman’a ‘Yaşam Boyu Başarı’ ödülü verildi. ‘En İyi Belgesel’ ödülü, 70’lerin ünlü şarkıcısı Rodriguez’i konu alan ‘Searching for Sugar Man’ filmiyle Malik Bendjelloul’a verildi. 2008’deki başkan yardımcılığı seçiminde Sarah Palin’in verdiği mücadeleyi konu alan ‘Game Change’, Jay Roach’a ‘En İyi Yönetmen - Minidizi/TV Filmi’ ödülünü getirdi. Komedi dalında ‘En İyi Yönetmen’ ödülü 20’li yaşlardaki dört kadının yaşamlarını anlatan ‘Girls’ dizisiyle Lena Dunham’a, drama dalında ‘En İyi Yönetmen’ ödülü ise ‘Breaking Bad’ ile Rian Johnson’a verildi. ‘En İyi Realite Şov’ ödülü, ‘Master Chef’in yönetmeni Brian Smith’e giderken, ‘Let It Shine’ın yönetmeni Paul Hoen, geceden ‘En Eyi Çocuk Programı’ ödülü ile ayrıldı.