Alkol düzenlemesi gelecek hafta başlıyor

Alkol düzenlemesi gelecek hafta başlıyor
Alkol düzenlemesi gelecek hafta başlıyor
Alkolün satış ve tanıtım koşullarını da düzenleyen yasa gelecek hafta yürürlüğe giriyor.

Gece 22.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında alkollü içkilerin perakende satış yasağı 9 Eylül'de başlıyor.

Mayıs ayında Meclis’te kabul edilen ve 10 Haziran’da Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanarak resmi gazetede yayımlanan yeni yasaya göre, alkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde vitrinlerde de yer alamayacak. Alkollü içkiler lokanta restoran, gece kulübü, bar ve benzeri yerlerde ise saat sınırlaması olmadan açık olarak tüketilebilecek. Ancak tesis sınırları dışında tüketilmek üzere içki satışı yapılamayacak. Bu düzenlemenin park, bahçe, sahil ve kır düğünlerinde alkollü içki içilmesine ilişkin yasaklara dayanak oluşturacağı belirtiliyor.

OKUL VE DERSANE YANI
Alkollü içki satışı yapılan yerler ile, eğitim kurumları ve dersaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında en az 100 metre mesafe bulunacak. Bu koşul turizm belgeli işletmeler için aranmayacak. Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, stadyum ve spor salonları, eğitim ve öğretim kurumları, pastane, kıraathane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında içki satılamayacak. 18 yaşın altındakilere de içki satışı yapılamayacak.

UYARILAR KONULACAK
Alkollü içkilerin reklam ve tanıtımını yasaklayan yasa, özendirici, teşvik edici kampanya, promosyon ve etkinliklere de yasak getiriyor. TV’lerde yayınlanan dizi, film ve kliplerde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek. Alkollü içkilerin ambalajı üzerine de zararlarını belirten Türkçe uyarılar konulacak.

2 YIL HAPİS CEZASI
Trafik kontrolünde 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu saptananlara 2 yıla kadar hapis cezası verilecek. 1.00 promil, 2 kadeh rakı ya da 4 şişe biraya eşdeğer oluyor. Özel otomobillerde 0.50, diğer araçlarda 0.20 promilin üzerinde alkollü olan sürücülerin trafik kazasına neden olmaları halinde haklarında TCK hükümleri uygulanacak. Alkolmetreyi üflemeyene ise 2 bin TL para cezası verilip, sürücü belgelerine 2 yıl el konulacak. Sürücü koltuğunda da artık sigara içilemeyecek.


  http://www.radikal.com.tr/1148865114886517

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nasıl olacak? - caminoreal

  Geçen hafta mudanyadaydım gece saat 2-3'te herkes sokaklarda, tüm tekel bayileri açıktı. Şimdi tatile gideceğim 3 gün deniz kenarında bir pansiyonda kalacağım gece 11'de tekel bayinden içkimi alıp içemeyeceğim, dolabım yoksa alıp koyma şansım da yok, illa bir restorana oturmam gerekecek, daha fazla para vermem gerekecek, tatil yörelerinde özellikle bu kanun büyük sıkıntı yaratacak. Bu resmen hayat tarzına, tercihlere bir müdahaledir kimse masal anlatmasın.

  ... - noelon

  faşizmin değil gölgesinden korkan diktatörün giderayak sesleri...

  BU DÜZENLEME - pispor

  aslında miktarı ile ilgili oysa bir bira ile sarhoş olan kişiler var yada yarım kadeh rakı ile kafayı bulan var çünkü alkol pahalı zaten adam daha içmeden koklarken kafayı buluyor

  Su da kısıtlansın :) - nozsel

  Alkol zararlıymış. Eczaneden alacağınız herhangi bir ilaç (aspirin dahil) en az alkol kadar zararlıdır. Hatta eminim, abartılı miktarda içildiğinde, su bile öldürür. Alkol trafik kazalarına sebep oluyormuş. Ben bu konuda, oruçla ilgili bir araştırma yapılmasını bekliyorum. Orucun sebep olduğu ölümlerle, alkolün sebep olduğu ölümlerin kıyaslanması bence ŞART. (Yanlış anlaşılmasın, alkollü araç kullanımına sonuna kadar karşıyım ve alkollü araç kullananların en ağır şekilde cezalandırılması taraftarıyım. Yalnız bu konuya bilimsel yaklaşıp, promil miktarını keyfe göre değil, bilimsel bir şekilde belirlemek gerekiyor.) Kısıtlamaya gelince, en ufak bir bilimsel araştırmaya dayansaydı, belki destek bile verirdim; ama eminim bunu da keyiflerine göre yapmışlardır. Saat 10'dan sonra yasakmış. Neden 10? ABD'de de eyaletten eyalete değişir, gece 2'de veya 3'te satış durdurulur. (Bence o da yanlış.) Bunun eminim mantıklı sebebi vardır, mesela insanlar artık uyusun da, sabah işlerine gidebilsinler gibi... Ama saat 10 tamamen saçmalık! Mesela benzin istasyonlarında alkol satılıyor olmasına, ömrüm boyunca şaşırmışımdır. Bunun yasaklanmasını doğru buluyorum. Ama kimse bana, saat 22-06 arası alkol satışının yasaklanmasının sağlık, ekonomik veya başka bir sebepten dolayı, kamu yararına olduğunu iddia etmesin. Yalan olur.

  Alkolden büyük tehlike - bizeke

  İçkinin hem haram hem de sağlık iiçin büyük bir tehlike olduğu bilinmektedir.Ancak en büyük tehlike internette oynanan kumardır. Bu konuya hiçkimsenin değinmemesi hayli düşündürücüdür.Zira içkiyi fazla içen sızar kalır ancak kumarda kazanma ihtirazı kaybettikçe artar.Bu nedenlede medyanın da dolduruşuyla cazinoları kapatarak kumarı önlemek istedik .çok büyük bir gelirden ve iş imkanınıdan da mahrum kalma pahasına bunu geçekleştirdik..Ancak cazinolar şimdi evlerimizin içinde açılmış durumda. İsteyen kredi kartı ile paralı kumarı rahatlıkla oynuyor. Ancak sayın yöneticiler anayasal sorumluluk olarak gençleri içkiden men etmekten bahsediyor.Evlerin içindeki kumarhanelerden neden bahsetmiyor.Zannedersem kendileri ilgilenmediği için farkında değil.Danışmanları da farkında değilse takma adla herhangi bir cazinoya girsinler gerçeği görsünler.Bu yorum bir ihbar ve bilgilendirmedir. Dikkate alınacağını temenni ederim.Ancal Milli Piyango idaresindeki tüm şans oyunlarının da kumar olduğu diin hocaları tarafından da kabul edilmektedir.Bu nedenle bu konuda içkiden çok daha fazla duyarlılık gösterilmesi gerekmez mi?Bir de şu konuyu dile getirmeyi uygun buldum.Bir süre sonra Milli Piyango İdaresinin satışa çıkacağı haberleri dolaşıyor.İşte size sonsuz para getirecek teklif. Bu özelleştirme içine cazino açma yetkisi de getirin gelecek teklifin inanılmaz miktarlara çıkacağını ve ayrıca iş imkanı sağlayacağını göreceksiniz.Bunun ne sakıncası var ki zaten kumarhaneler internet vasıtasıyla evlerimizin içinde açılmış durumda.

  zerdüştün arisi - isakent

  evirip çevirip buradada konuyu kürtlere bağlamışsın ya tebrik ederim

  alkolü çok az içerim ama siz dürttükçe - demlicay2011

  artıracağım galiba. okul yanı bahane yasak şahane. sizin yolsuzluklarınız hak yemeleriniz yandaşlıklarınız doğayı katlenmeniz işci kursak avcılığınız. memurları oyuncak gibi atamalarınız. adaleti top gibi bir oraya bir buraya koymanız ve uymamanız bir facia. alkola srıamı gelir. siz önce kendinize bakın. her şeyin altında ekonomi vardır ben buna bakarım. küplere bakarım. ve sizinkilerin açılma zamanı gelmiştir fakat isviçre bankalrının ağzı sıkıtır. kimseye bilgi vermez koklatmaz. yapacak tek şey allahtan gelen musibet olur. başkada bir seçeneğimiz yok. gitseniz bile küplerle gidersiniz londra parklarında pariste ne güel yaşarsınız. kimler gitmediki . ben avrupalı olsam sizi içeri değil sınırdan yanından bile geçirmem. zavallı geri kalmış ülkelerin hakkını yiyen zavallı avrupa muhtaçı yöneticiler siz sesleniyorum. esenyurtan kimler ev almış bunların cevabını bana verin derhal. çok şaşıracaksınz. bizimkiler esenyurt paklamaz. alman paris londra varken. yazıklar olsun.