'Alkol düzenlemesi' yasağa dönüştü

'Alkol düzenlemesi' yasağa dönüştü
'Alkol düzenlemesi' yasağa dönüştü
Hükümetin çıkardığı alkol satış düzenlemesi, Esenyurt Belediyesi tarafından düzenleme ile alkol yasaklarına döndürüldü. Yasağa uymayanları ise 14.651 TL'ye kadar para cezası ile ruhsat iptali bekliyor.

 

gazeteport.com'un haberine göre alkollü içecekler satış yönetmeliği İstanbul 'un Esenyurt ilçesinde farklı bir şekilde uygulanıyor.

Alkollü İçkiler Satış Yönetmeliğine göre alkollü içkiler 22.00-06.00 saatleri arasında perakende olarak satılamaz hükmü, alkollü içki satış ruhsatına haiz işyerleri 06.00 22.00 saatleri arasında çalışabilir şeklinde uygulanıyor. Karara uymayan esnafa 1463-14.651 TL para cezası verilmesinin yanında, satışı yapılan alkollü içkilere el konulması ve belediye tarafından satış ruhsatının iptal edilerek işyeri sanat ve ticaretten men edilmesi ile cezalandırılıyor.

TAMAMEN KAPANIYOR

Genel düzenlemede alkollü içki satışı yapan büfeler 22.00'den sonra alkollü içki satışını keserek ticari faaliyetine konu olan diğer ürünlerin satışını yapabiliyor. Ancak Esenyurt'ta işyerini 22.00'de kapatarak içki satışının serbest olduğu 06.00'ya kadar açamıyor.
Başka ilçelerde bu yasağa uymadığı tespit edilirse birincide 1463 TL'ye ikincide ise 14.651 TL'ye kadar para cezası ile cezalandırılıyor. Ancak Esenyurt'ta böyle bir şansı kalmıyor. Çünkü belediye işyerinin ruhtasını iptal ederek işyeri sanat ve ticaretten men ediliyor.


  http://www.radikal.com.tr/115968611596865

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dilinizi Eşek Arısı Soksun. - Clear

  haberin son cümlesi "..işyeri sanat ve ticaretten men ediliyor" diye bitiyor.Sanat değil,ZENAAT! İkisi çok farklı şey...Biri çıkar "Ayşe Haber" diye ve de sıralar "for,met,close by,behavior" diye,öbürü çıkar ve döktürür "zenaat" yerine "sanat" diye...Dilinizi eşek arısı soksun,e mi muhabir?

  Hangi düzenlemeye göre? - homenjor

  Türkiye'nin eyalet sistemine göre yönetilmesi ne zamandır meşru? Önce Afyonkarahisar'da içki satışı tamamen yasaklandı. Sonrasında bu tarz bölgesel uygulamalarla insanlar günlük alışkanlıklarından caydırılmaya çalışılıyor. Bunun yasal dayanağı nedir? Bölgesel kanun altyapısı oluşturulmaya çalışılıyor. Tehlikeli adımlar.

  Açık Faşizmin Gölgesinde - iaaaa

  Bence bunlar gezi olayları gibi bir isyan hareketini tekrar canlandırmak istiyorlar. Fakat bundan amaçları ne onu tahmin edemiyorum şimdilik..

  Gün gelince.... - citizen

  AKP nin belediye başkanları kimi valilerin yaptığı gibi doğru-yanlış yasal hükümleri uygulamaktan çok kendi dünya görüşlerini ve gönüllerinden geçenleri uygulamaya çalışıyorlar. tabi bu uygulamalarının da başbakanlarının görüşleri ile paralellik göstermesi şartı ile...Esenyurt belediye başkanının yaptığı da farklı bir şey değil. Gün gelip o koltuklarından indikleri ve yerlerine çağdaş, aklı başında ve gerçekten yasal hükümleri uygulayan yöneticiler geldiği zaman nasıl insan içine çıkıp (mesela) o dükkanların önünden geçebilecekler. Doğrusu tam bir merak ve seyir konusu...

  Hukuksuz ceza olur mu? - metinc

  Eğer doğruysa, bu doğrudan hukuksuzluk değil mi? Hukukta var olmayan bir şey için ceza kesilemez. Esenyurt Belediyesi'nin işlemleri hakkında rahatlıkla yargıya başvurulabilir ve uygulamadan doğan zararların tazmini istenebilir. Esenyurt Belediyesi, hukuksuz eylemleri nedeniyle soruşturma geçirmeli.