Alkol şartlı kira sözleşmesi

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı, kendisine ait olan meskeni bir şartla kiraladı: Kiracının, meskende içki içmesi tahliye sebebi oluşturur.

ANKARA - Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı, mülkiyeti kendisine ait olan İstanbul'daki bir meskeni kiralarken 'alkol yasağı' getirdi. Kiracıya, kontratla birlikte, "Meskende alkollü içki kullanılması tahliye sebebidir" maddesinin de yer aldığı talimatname imzalatıldı.
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı, mülkiyeti vakfa ait
olan bir meskeni kiraya verirken, kiracıya kontratının yanı sıra, "Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı'na ait taşınmaz malların kiraya verilmesine dair yönetmelik" ve 'Hususi Şartlar' adı altında üç ayrı belge imzalattı. Kiracı ile vakıf adına Prof. Dr. Kasım Turhan'ın imzaladığı 'MÜ İlahiyat Fakültesi Vakfı'na ait gayrimenkullerin kiraya verme esaslarını gösterir talimatname'nin 11. maddesinde, "Mecurda alkollü içki kullanılması akde muhalefettir ve tahliye sebebidir" ifadesi yer aldı.
'Mevzuat izin veriyor'
'Alkol yasağını' kaldırmak isteyen kiracı, bu amaçla başvurduğu hukuk bürosunda Vakıflar Genel Müdürlüğü mevzuatının bu tür düzenlemelere izin verdiğini öğrendi. Kiracıya ayrıca adı açıklanmayan başka bir vakfın kiraladığı başka bir yer için de aynı şartı koştuğu bilgisi verildi.
Emlakçı Salim Taşçı, söz konusu maddenin kiracı açısından hiçbir bağlayıcılığı olmadığını söyledi. Ev sahiplerinin kiracılarını tahliye edebilmelerine imkân tanıyan yasal düzenlemelerin kanunlarda açık bir şekilde tarif edildiğine dikkat çeken Taşçı, "Bir kere kişinin alkol kullanıp kullanmayacağı, hele ki bunu kira dahi olsa evinde yapıp yapmayacağı kendisinin bileceği, özel yaşamı ilgilendiren bir konudur. Ev sahibi bu konuda şart öne sürümez" dedi. Avukat Şenal Saruhan da, alkol yasağıyla ilgili maddenin özel hayata saldırı niteliğinde olduğunu belirterek kabul edilemeyeceğini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7382437382430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.