"Alkol yasağında amaç Erdoğan'ı memnun etmek"

"Alkol yasağında amaç Erdoğan'ı memnun etmek"
"Alkol yasağında amaç Erdoğan'ı memnun etmek"
Economist dergisi, THY'deki alkol yasağının "içki içmemek konusunda militan olan Başbakan Erdoğan"ı memnun etmek için yapıldığı yorumunda bulundu.

Economist dergisi, Türkiye ve İslam üst başlıklı değerlendirmesinde, Türk Hava Yolları'nın tasarlanan yeni kabin ekibi kıyafetleriyle ilgili tartışmaları ele alıyor.

Dergi, kıyafet tasarımlarının "ılımlı İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde muhafazakârlığın tırmanması” ile ilgili tartışmaları da keskinleştirdiğini belirtip "Dindarlığı ve aile değerlerini aleni olarak benimsemesiyle, AK Parti , İran'ın mollalarındansa Amerika'nın dindar sağına daha çok benziyor. Ancak bu laiklerin kendilerini kuşatılmış hissetmelerine yetiyor” yorumunda bulundu.

THY'nin kadınlarda ayak bileklerine kadar kaftanlarının ve erkeklerde gümüş sırmalı kumaş ceketlerinin pek pratik olmadıklarını belirten dergi, THY'nin altısı hariç diğer iç uçuşlarda alkollü içki servisini kaldırdığının ortaya çıkmasının da tartışmaya yeni bir hararet kattığını iddia etti.

“ERDOĞAN’I MEMNUN ETMEK İÇİN”
THY'nin içki servisini kaldırmasının nedeni olarak düşük talebi gösterdiğini belirten dergi, bazılarının kurumun “dini nedenlerle içki içmemek konusunda militan olan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ”ı memnun etmek istediği görüşünde olduğunu yazdı.

Economist, Erdoğan'ın şikâyetinin ardından Muhteşem Yüzyıl adlı dizi yapımcılarının, padişahın eşinin göğüs dekoltesini azalttıklarını da aktarıp, Türkiye'nin AK Parti'nin 10 yıllık yönetiminin ardından daha zengin, daha güçlü ve daha az eğlenceli bir yer olduğunu belirtti. (BBC Türkçe)


  http://www.radikal.com.tr/112149511214959

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Biraz İnsaf - 850ahmet

  THY içki servisini iç hatlarda sadece first Class koltuklarda yapıyordu.Yani önden 6 sıra da üç koltuk yerine 2 koltuk konulmuştu.Yani 18 yolcu yerine 12 yolcu taşınıyordu.Diğer bölümler tamamen dolu olarak uçulurken bazı bölgelerde doğu ve güneydoğu ile Doğu Karadeniz bu koltukların %50 boş olarak uçuluyordu. Yani sadece tam dolu olursa 12 yolcuya içki servisi yapılıyordu.THY bazı bölgelerede 12 yolcunun ayrıcalığını kaldırarak 12 koltuk yerine 18 koltuk koydu. Dolayısıyla first Class uygulamasını kaldırdı.Durumun hepsi budur.Şunu herkes bilmeli.Ondan sonra konuşmalı.İç hatlardaki bu durumu iyi olmuştur.Çünkü boş olarak uçan koltuklar dolu olarak uçmaya başlamıştır.Biraz ayıp oluyor.Dünyanın en iyi şirketine yapılanlar gerçekten ayıp oluyor.

  Bir ayrıntı atlanmış. - gokkurt

  BBC Türkçe yazıdan alıntı yaparken bir ayrıntıyı es geçmiş, RTE'nin İstanbul Belediye İmami seçildiği anda ilk yaptığı işin İBB sosyal tesislerinde içki servisini yasaklaması. Daha klonlama teknolojisi RTEler ortaya çıkarmaya yetmediği için başka başka insanlarla ama aynı yasakçı zihniyetle dolu her yer. "More likely, some say, it wants to please Turkey’s prime minister, Recep Tayyip Erdogan, a militant teetotaller, who while mayor of Istanbul led a campaign to scrap drink in municipally run restaurants." İşin memnun etme ile pek ilgisi yok artık, uygulama safhası bu, örtülü şeriat, düşünün üniversite yerleşkeleri içinde içki tüketmek yasaklandı. ilişim - http://www.economist.com/news/europe/21571933-new-frontiers-turkeys-culture-wars-dress-tests?fsrc=scn%2Ftw_ec%2Fdress_tests

  yorumlardaki degisiklik - sibelceylan

  ozellikle son zamanlarda cikan akp muhafazakarligiyla ilgili yorumlara baktigimda, fazlasiyla tutucu, tahammulsuz ve kutuplastirici yorumlar goruyorum. Sanirim radikal de yorum saldirilarindan nasibini almis. Radikali biraz da okuyucu yorumlarinin sagduyusu nedeniyle okuyordum, sanirim artik okumayacagim.

  The ekonomist neden her şeyimize burnunu sokar? - gerçeklik

  Demek ki daha az eğlence ile daha çok zengin ve daha çok güçlü olunabiliyormuş. Ekonomistin gözüyle bile bu anlaşılabiliyor ne güzel! Gerçek şu ki içmeyenlerden rahatsız olanlar kadar içenlerden de rahatsız olanlar var. O halde içenlerin yoğun olduğu hatlarda içilmesi ve içmeyenlerin yoğun olduğu hatlarda da içilmemesi en doğru ve mantıklı yoldur. Başı örtülü diye normal inancını yaşayan kadınların başı açıklar üzerinde psikolojik baskı oluşturacağını iddia ederken, bu düşüncenin bir bumerang gibi bir gün dönüp sizi ve temsil ettiğiniz zihniyeti de vurabileceğini hiç aklınıza getirmemiştiniz değil mi? Aslında o günde haklıydınız bugün de haklısınız ama haklılığınız sadece sizin pencerenizden bakıldığı için sadece size fayda veriyor. Aynı şey karşı taraf içinde geçerli zira, yani onlarda haklı.İlk günden beri söylüyorum; siz güçlüyken kendiliğinizden gücünüz sınırlarına çekilmezseniz hak ettiğinizden fazlasını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz, bu genel bir kuraldır.

  Sig ve ustenci analizler - Ayse Sule

  Haberin sonundaki degerlendirme Bati'nin Turkiye analizlerindeki sig ve ustenci durusu cok net bir sekilde ele veriyor. Neymis efendim, Turkiye, AKP hukumeti doneminde "daha zengin, daha guclu fakat daha az eglenceli bir yer" olmusmus. Emperyal bunyeleri "fakir, gucsuz, ancak daha eglenceli" ulkelerle ast ust iliskisi icinde yasamaya o kadar alismis ki, zor geliyor tabii boylesi. Ayni degerlendirmenin istatistlerle tam bir tutarsizlik icinde olduguna ise hic girmeyeyim; sadece, madem oyle, ne diye Turkiye'yi ziyaret eden, dahasi Turkiye'de ikamet etmeyi secen Avrupalilarin sayisi hizla artmakta diye sorup gideyim.

  Hadi Oradan. - Clear

  Aynı habere, dün ve evvelki gün sunuluşlarda "dindarlar,inançla ilgili kısımları sağlıkla ve faydalarla maskeleyip sunmasın" diye yorumlar yapılıp durdu.Eee,ya sizler ne yapıyorsunuz? Kafa dumanlama kıyağı yerine,şarabın vitaminlerini,bira ve viskinin hatta rakının yararlarını,içki üretim sektörünün ekonomiye katkılarını,siz değil de dedem mi ileri sürüp durdu bu güne kadar? O zaman iki yüzlülüğü bırakın asgari müşterekte yani "yarar" konusunda birleşelim ve öyle tartışalım.Yarar mı istiyorsunuz? Üzüm suyu için.Malt için.Alkolsüzü daha yararlı,üstelik hem içene hem de etrafına zararsız.

  YAĞLAMA YIKAMA CUMHURİYETİ... - Düzgün Baba

  Kadrolara yerleştirilen yandaş şahsiyetler yavaş yavaş kefaretlerini ödüyorlar. Yakında içki içene kırbaç gelirse şaşırmam. Bu zihniyet yüzünden millet alkolik olacak.