Alkol yasakları hafifletiliyor

Alkol yasakları hafifletiliyor
Alkol yasakları hafifletiliyor
TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu, alkol satışına ilişkin düzenlemelerdeki yasakları hafifletti.

TBMM - AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda, alkol satışına ilişkin düzenlemeleri de içeren Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşüldü.

Müzakerelerin ardından teklifin 17 maddesi bazı değişikliklerle benimsendi. Alt komisyonda yapılan değişikliğe göre, alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun tüketiciye yönelik reklam ve tanıtımı yapılamayacak. Ancak etkinliklerin içerisinde ulusal ve uluslararası ihtisas fuarlarına katılım ve tanıtımda serbestlik getirilecek.

Tanıtım ve reklamda yasak; ürün ve ürünün amblem, marka ya da işaretleriyle sınırlı hale getirilecek. Mevcut teklife göre, kurum ismi de yasak kapsamındaydı. Değişiklikle şirketin ana ismi yasak kapsamı dışına alındı ama alkollü içecek ile ilgili kullandıkları markalar yasak kapsamı içinde olacak.

İNDİRİMLİ SATIŞ YAPABİLECEK
Ticari hayata müdahale kabul edilebilecek indirimli satışlar serbest bırakıldı. Şirketler indirimli satışlar yapabilecek ama alkollü içkiyi eşantiyon, hediye ve bedelsiz olarak dağıtamayacak.
"Alkollü içkiler çocuklara satılamaz" hükmü, "18 yaşını doldurmuş çocuklara satılamaz" şeklinde değiştirildi.

Şirketler telefon, televizyon ya da internet üzerinden alkollü içki satışlarını yapamayacak ama kendi elektronik ortam üzerinden toptan ve bayi satışlarını yapabilecek.

Teklifteki "Dışarıda tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamaz" hükmü, "tesis sınırları dışında satılamaz" şeklinde değiştirilerek, işyerinin ya da lokantanın önü "tesis sınırları" içine alındı. Böylece, işyeri lokantasının bahçesinde içki servisi yapabilecek. İşyeri, belediyeden ruhsat aldıysa ve kaldırımı kullanabiliyorsa orada da bu servisi yapabilecek.

"Alkollü içkilerin satışına ve tüketilmesine izin verilen yerlerde, bu ürünler işletme dışından görülecek şekilde satışa arz edilemeyecek" cümlesindeki "tüketim" kelimesi çıkarıldı. Teklifin mevcut hali, içki satan işyerlerinin camlarını da kapatması anlamına geliyordu. Değişikliğe göre, sadece perakende satışlarda dışarıdan görülecek şekilde vitrin düzenlemesi yapamayacak.

Şirketler, içki ihracatı yapılan ülkelerde uyarı şartı aranmıyorsa, içkilere uyarı koyma zorunluğunda olmayacak.

TURİZM BELGELİ İÇKİ SATIŞI YAPAN İŞLETMELER
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na göre binde 3'ün altında alkol içeren içkiler alkolsüz sayılıyor. Ancak bunun içerisinde binde bir alkol olduğu için, bu oran da ihraç amaçlılar hariç alkollü içkiler kapsamında olacak.

Cezalarda altı sınırlar aşağı çekildi. Yerel, bölgesel ve ulusal olarak alkollü içki reklamı yapanlara ayrı bir ceza getirildi.

Alkollü içkilerin satış ve tüketimine yönelik ticari faaliyetlerde mahalli mülki amirin izninin aranması şartı kaldırıldı. Alkollü içki satışı yapılan işyeri ruhsatı, kolluk kuvvetinin görüşünün alınması, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan turizm belgesi alınması şartıyla verilecek.

Turizm belgeli içki satışı yapılan yerlerin ibadethaneler ile okullara 100 metre uzaklıkta olması şartı aranmayacak. Geçici bir düzenlemeyle de mevcut işletmelerde de bu şartın aranmayacağı hüküm altına alındı. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113365911336596

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  alkol ve sigara - drozer

  Sadece alkolle uğraşmalarından, sigara gibi çok daha zararlı bir ürünle ilgili benzer düzenlemeler yapmamalarından anlaşılıyor ki, motivasyonları dinsel. Gençleri korumak falan işin takıyyesi. Bu konuyu kuru inada bindirdiler. "Bugün olmazsa yarın." havasındalar.

  Pekiyi ya faydaları? - metinc

  Aşırıya kaçılmadığı sürece tüketilen alkolün damar tıkanıklığını önlediği ve bu yüzden kalp krizi ve alzheimer riskini azalttığı gibi faydalarından da bahsedilecek mi?

  komedi - aykt

  Cidden ne kadar komik ya, haber komik yapılan yorumlardan birkaçı daha da komik. Trafik kazalarında gençlerimiz alkol yüzünden ölüyormuş(: gençlerin sağlığı alkol yüzünden tehlikedeymiş(: yıllarca acil servislerde çalışmış bir doktor olarak trafik kazalarından hastaneye gelen insanların o kadar azında alkol gördüm ki. trafik kazalarını önlemek mi istiyorsun, düzgün kurallar ve onları uygulayan düzgün bir sistem kurarsın. insanlar çatır çatır sokakta birbirlerini vuruyor, karadenizde doğuda hatta artık istanbul da bile herkesin elinde silah var. trafikte bile adam çıkarıyor çat diye vuruyor önündekini. hadi bireysel silahsızlanma adına mücadele etsene. o onu bıçaklıyor çoğu zaman 2 3 yıl bazen de bikaç ay hapis cezası çekip çıkıyor. hadi adaleti sağlasana. Gençlerin sağlığı alkolle bozuluyormuş. şuan 8 -18 yaş arası çocuk ve gençlerin neredeyse 3te 1 i obez. hadi fast food restoranlarını kapatsana. Etin kilosu olmuş 40 - 50 tl. İnsanlar ekmek ve aşırı karbonhidrat yemekten tip 2 diabet (şeker hastası oluyor çatır çatır) ve milyonda bir alkollü anneden çocuk doğup ölüyorsa 1000 de 1 şeker hastalı annenin çocuğu doğuyor ve sakat oluyor. Hadi etin balığın fiyatlarını ucuzlatsana, hayvancılığı balıkçılığı geliştirsene. olmuyor di mi? Alkol zararlı canım. Doğru, insanların sağlığını bozan alkol. Komik komik çok komik

  vesayet sürüyor - sonun başlangıcı

  Bu da gösteriyor ki ülke hala vesayetten kurtulamamış, hala bir takım karanlık odaklar milletin iradesinden daha güçlüler ki, genç nesillerin sağlığı pahasına, çağdaşlık adı altında kendi çürümüş yaşam biçimlerini topluma dayatabiliyorlar ve hükümet buna boyun eğebiliyor. Alkolik nesil istemeyen başbakan nerede merak ediyorum.

  Nabız yoklama. - NormalAdam

  Tüm fantastik AKP girişimlerinde aynı nabuz yoklama taktiği. Önce kabul edilemez bir yasa teklif edilir, sonra yasaya beklenen itirazlar sonucu bazı geri adımlar atılır. İlerleyen zaman içinde yavaş yavaş kamuoyu oluşturulup en başta kabul edilemez olan yasaya dair fikirler pekiştirilir. Sonuçta yasanın ilk hali zamana yayılarak işleme konur. Önümüzdeki 1-2 sene boyunca, alkolün tüm kötülüklerin anası olduğuna dair bir propaganda süreci yürütülecek. Olumsuzluklar mümkün olduğunca alkol tüketimiyle ilişkilendirilecek, haberler ön plana çıkarılacak. Sürecin sonunda ülkecek alkolizmle boğuştuğumuza ve önlemler almamız gerektiğine bir çoğunuz ikna olmuş olacaksınız.

  Alkolun reklami olurmu,ustelik altinda az icin yazisiyla!!! - 14Bernard

  hipokrizi denir buna.Haftasonu trafik kazalarinda 18/25 yas arasi gencler maalesef alkol yuzunden vefat ediyor.Ailelrin ocagina ates dusuyor.Icki masasinda vatan kurtarma bitti artik.Alkol/Sigara hayati karartan iki sey.Otekileri yazmaya gerek yok.Polonya da yeni dogan bebek 4,5 puromil alkollu dogdu.Annesi 5 yil hapis yatacak ve evladini buyutemiyecek.Cunku ona daha karnindayken zarar verdi.Neyle Alkol ile.Begendinizmi bu anneyi.???Radikal okuyuculari begenir !!!