Alkolikler artık özgür olamayacak

Yeni Medeni Hukuk Yasa Tasarısı yasalaşırsa toplum için tehlike oluşturan akıl hastaları, alkol ve uyuşturucu bağımlıları ile AIDS...

ANKARA - Yeni Medeni Hukuk Yasa Tasarısı yasalaşırsa toplum için tehlike oluşturan akıl hastaları, alkol ve uyuşturucu bağımlıları ile AIDS, kolera ve ilerlemiş verem gibi hastalığı olanların özgürlükleri kısıtlanacak. Bu kişiler bir kuruma yerleştirilecek veya alıkonulacak.
Türk aile yapısında reform niteliğinde bazı değişiklikler getiren yeni Türk Medeni Yasa Tasarısı'nda tasarının örnek alındığı
İsviçre'de de yeni uygulanmaya başlayan
'Koruma Amacıyla Özgürlüğün Kısıtlanması' düzenlemesi de yer alıyor. Bu düzenlemeye göre, toplum için tehlike oluşturan akıl hastalığı, akıl zayıflığı, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı, tehlike yaratan bulaşıcı hastalık veya serserilik halleri olan kişiler, kişisel korunması başka bir şekilde sağlanamadığı durumlarda, tedavisi, eğitimi veya ıslahı için bir kuruma yerleştirilecek veya alıkonulacak.
AİDS, verem ve veba
Tasarıda, ağır tehlike yaratan bulaşıcı hastalıklar arasında AIDS, kolera, ilerlemiş verem ve veba gibi hastalıklar sayıldı. Kişinin koruma altına alınmasında çevresine getirdiği külfetler de göz önünde bulundurulacak. Buna göre koruma kararı verilirken, kişinin ailesi, kendisine bakmakla yükümlü olanlar ve vasisi varsa, bakım ve tedavisinin başka şekilde sağlanamama şartı aranacak. Bu yasayla, görevlerini yaparlarken bu sebeplerden birinin varlığını öğrenen kamu görevlileri, bu durumu hemen yetkili vesayet makamına bildirmek zorunda olacaklar. Yerleştirme veya alıkoymaya karar veren vesayet makamı, bu kişiyi kurumdan çıkarmaya da yetkili olacak. (anka)


  ETİKETLER:

  İsviçre

  ,

  Ankara

  ,

  AIDS