Alkollü araç kullananlara göz açtırılmayacak

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklerle alkollü sürücülere karşı yaptırımlar ağırlaştırıldı. Resmi Gazete'de dün yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğe göre, alkolmetreler ölçüm sonuçlarını yazılı verecek.

ANKARA - Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklerle alkollü sürücülere karşı yaptırımlar ağırlaştırıldı. Resmi Gazete'de dün yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğe göre, alkolmetreler ölçüm sonuçlarını yazılı verecek. Alkollü sürücünün ehliyetine el koyma süreleri de uzatılacak.
Yeni yönetmelikle, alkollü sürücülerin, kanlarındaki alkol miktarının tespitinde, tarih, saat ve ölçüm sonucuyla cihaza ait seri numarasını gösterir çıktı veren cihazlar kullanılacak. Bu cihazlarla yapılan tespit sonucunda alkollü içki aldığı belirlenen sürücülerin birinci defada altı ay, ikinci defada da iki yıl süreyle sürücü belgeleri ellerinden alınacak. Daha önce bu süreler üç ay ve bir yıl olarak öngörülüyordu. İkinci defa geri alma süresi sonunda sürücü, sürücü davranışı geliştirme eğitimine tabi tutulacak ve başarılı olması halinde belgesi iade edilecek. Üçüncü kez tekrar halinde bu sürücüler altı aya kadar hafif hapis cezasıyla cezalandırılacak. Önceki düzenlemede bir aydan iki aya kadar hafif hapis cezası öngörülüyordu.
Cezalar kredi kartıyla ödenebilecek
Muayene süresi geçirilen araçlar, özel muayene yaptırılması zorunlu olduğu halde yaptırılmamış araçlar trafikten geçici olarak men edilecek, en yakın muayene istasyonunda aracın muayenesinin yapılması için izin belgesi düzenlenecek ve en fazla yedi iş günü geçici trafiğe çıkış izni verilecek. Bu süre içerisinde muayene yaptırılmayan araç hakkında para cezası uygulanacak ve trafikten men edilecek.
Sağlık sorunları nedeniyle emniyet kemeri takamayacak kişilerin sağlık kuruluşlarından emniyet kemeri takamayacağına dair sağlık kurulu raporu almaları gerekecek. Bu kişiler, raporda belirtilen süre zarfında emniyet kemeri takmaktan muaf tutulacak. Trafik cezaları kredi kartıyla ödenebilecek. Sürücü belgesi talep edenlerin herhangi bir sağlık kurumundan değil, Sağlık Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş kuruluştan rapor almaları gerekecek.