'Allah belanızı versin, biraz Müslüman olun!'

Kayseri'nin Yahyalı İlçesi'ne bağlı Çubuklu Köyü'de cami hoparlöründen eski muhtar 49 yaşındaki Mehmet Say'ın yaptığı ileri sürülen konuşma, görüntü paylaşım sitelerinde en çok tıklananlar arasına girdi. Köy halkı ve 29 Mart'ta seçilen muhtar Cemal Korucu, görüntülerden rahatsız olduklarını söyledi.Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle


Kayseri'nin Yahyalı İlçesi'ne bağlı Çubuklu Köyü'de cami hoparlöründen eski muhtar 49 yaşındaki Mehmet Say'ın yaptığı ileri sürülen konuşma, görüntü paylaşım sitelerinde en çok tıklananlar arasına girdi. Köy halkı ve 29 Mart'ta seçilen muhtar Cemal Korucu, görüntülerden rahatsız olduklarını söyledi.

Yahyalı İlçesi'ne 18 kilometre uzaklıktaki 1800 nüfuslu Çubuklu Köyü, bir anda sanal ortamda ünlendi. Geçen yıl temmuz ayında görevde olan muhtar Mehmet Say, su sıkıntısıyla ilgili iddiaya göre cami hoparlöründen köylülere hitap etti. Konuşmada özellikle kadınların suyu tasarruflu kullanmaları istenen ve 'Allah belanızı versin, Biraz Müslüman olun' ifadelerinin yer aldığı bu konuşma cami hoparlöründen yayınlanırken, caminin karşısındaki bir evden çekilen görüntü Facebook ve diğer paylaşım sitelerinde yer aldı ve tıklama rekorları kırdı. Muhtarın beddualı konuşması

Bu görüntüyü eski muhtar Mehmet Say'dan intikam almak isteyen bir kişinin paylaşım sitesine koyduğu belirtilirken, 29 Mart seçiminde göreve gelen muhtar Cemal Korucu, bu durumdan üzüntü duyduklarını söyledi. Cemal Korucu, şunları söyledi:

"Geçen yıl temmuz ayında eski muhtarın yaptığı bu konuşma bizi rahatsız etti. Görüntüler bizi rencide etti. Yasal yollardan hakkımızı arayacağız. Bu görüntülerin internetten kaldırılması için gerekli yerlere başvuracağız. Bundan sonra her eve su saati takacağız. Suyumuz yetersiz olduğu için eski muhtar böyle bir konuşma yapmış. Sondaj çalışmaları yakında başlayacak" dedi.

İŞTE O KONUŞMA

Çubuklu Köyü eski muhtarı Mehmet Say'ın yaklaşık bir yıl önce cami hoparlöründen yaptığı ve paylaşım sitelerine düşen 'su tasarrufu konuşması' şöyle:

"Vallahi de billahi de zehir zıkkım olsun çocuklarınıza. Şu suyu biraz insan gibi kullanın. Ben usandım bu suyla uğraşmaktan. Sayın Çubuklu halkı, özellikle bayanlara söylüyorum. Tarikatçılar, perşembe-cuma günü toplanıp bir yerlerde hu çekip Allah Allah diyenler, sonra kapı önünde sebze yetiştiriyorsunuz. Tarikatçılar, perşembe, cuma günü hu çekenler, yemin ederim zehir zıkkım yediriyorsunuz bebelerinize. Böyle Müslümanlık olmaz. Müslüman adam başkasının hakkını yemez. Başkasının hakkıyla bahçesinde sebze yetiştirip, sonra komşusuna kabak çiçeği, dolmalık çiçek, bir pişirimlik fasulye vereyim. Şekerpare kayısı, vişne hediye yapayım. Yapma, ağzına yap... Allah belanızı versin. Biraz Müslüman olun. Hakkınız ne kadarsa o kadar su kullanın, başkasının su hakkını kullanmayın. Sizin Allah belanızı vermeden, kendinize gelin. Başkasının hakkını yemeyin."(dha)