'Allah'ın evi' dua etmek isteyen herkesi bekliyor

'Allah'ın evi' dua etmek isteyen herkesi bekliyor
'Allah'ın evi' dua etmek isteyen herkesi bekliyor

Kayseri?deki Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi açılıyor. FOTOĞRAF: AHMET OĞUZ GÜNDÜZ / DHA

Haber: A. OĞUZ GÜNDÜZ / Arşivi

KAYSERİ - Ermenilerin Gregoryen mezhebinin doğduğu kilise olarak tarihe geçen 2 bin yıllık geçmişe sahip Surp Krikor Lusavoric Kilisesi, 20 Kayserili Ermeni’nin bağışları sayesinde bir yılda restore edildi. Kiliseyi, Topkapı Sarayı’nı restore eden ekip restore etti. Kilise bu pazar günü yapılacak ayinle yeniden ibadete açılacak. İstanbul’da oturan Surp Krikor Lusavoric Kilisesi Vakfı Başkanı Zadik Toker, Allah’ın evi olan kilisenin her dinden ibadet etmek isteyen insanlara açık olduğunu söyledi.
Kayseri’nin Melikgazi ilçesi Caferbey Mahallesi’ndeki Surp Krikor Lusavoric Kilisesi’nin takdis töreni (açılış) ve ilk badarak (Pazar ayini) pazar günü yapılacak. Surp Krikor Lusavoric Kilisesi Vakfı Başkanı Zadik Toker’in verdiği bilgiye göre restorasyon çalışmaları geçen yıl Eylül ayında başladı. Açılışa Vali Mevlüt Bilici, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Emniyet Müdürü Arif Akkale davet edildi.
Toker, “İstanbul’da yaşayan 20 Kayserili Ermeni kilisenin restorasyonu için bağışta bulundu. Kilisenin damı akıyordu. İstanbul Topkapı Sarayı’nı restore eden ekip, Surp Krikor Lusavoric Kilisesi’ni de restore etti. Kilisemiz en son 1990 yılında da restore edilmişti. Duvarlardaki boyalar özel olarak yenilendi. Ermeni açılımı konusunda gayet dikkatli davranıyoruz. Bizler Türk vatandaşıyız. Orası Allah’ın evi ve her dinden insan istediği zaman ibadet edebilir” diye konuştu.
Sekiz yıldır kilisenin bekçiliğini yapan Garabet İstepamyan da hafta içi kilisenin temizlenıp ayine hazırlanacağını belirtti.