Allah'ın sevdiği belediye, eşeğini buldu

Denetimde komedi

Sayıştay denetçisi, Gaziantep Şehir Tiyatrosu'ndaki 'Kayıp Eşek' oyununda beş kişinin oynadığını, altı kişiye para verildiğini saptadı. Yetkililer, altıncı kişinin eşek rolünde olduğunu kanıtlayıp kurtuldu.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - 'Allah, sevdiği kulunun önce eşeğini kaybettirir, sonra buldurur' sözü Gaziantep Belediyesi için sadece atasözü olmaktan çıktı. Şehir Tiyatrosu kuran Gaziantep Belediyesi'ni denetleyen Sayıştay denetçisi, 'Kaybolan Eşek' oyununda altı yerine neden beş oyuncu bulunduğunu soruşturmaya kalktı. Belediye, altı kişiden birinin 'eşek' rolünü oynadığını kanıtlayarak denetimden kurtuldu.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, şehirde sürekli kadrosu bulunmayan Devlet Tiyatroları'nın yanına, sürekli oyunlar oynanabilecek bir Şehir Tiyatrosu kurdu. Mevzuata göre, her oyunun ihaleyle belirlenmesi gerekiyordu. Oynanacak oyun için açılan ihaleyi 'Kaybolan Eşek' oyununu oynamak üzere gençlerden oluşan bir grup kazandı.
İhale şartnamesine göre, oyunda altı kişi oynayacak ve belediye altı kişiye para ödeyecekti. Belediye tarafından finanse edilen oyun ücretsiz sahnelendi.
Belediyeyi denetim için Gaziantep'e gelen Sayıştay denetçisi, Şehir Tiyatrosu'nun 'Kaybolan Eşek' oyunuyla ilgili şartnamesini de incelemeye aldı. Oyunda beş kişi olduğu halde altı kişiye para ödendiğini tespit eden Sayıştay denetçisi, kamuyu zarara uğratmaktan yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanırken, belediye yetkilileri denetçinin nerede hata yaptığını buldu. Gerçekte oyunu altı kişi oynarken, oyunun tanıtım broşüründe rol gereği beş kişi insan, altıncı kişi ise eşek rolünde görünüyordu. Oyunun adından anlaşıldığı gibi eşek rolündeki kişi oyunun ilk sahnelerinde görünüp sonra kayboluyordu.
Durumun izah edilmesi üzerine denetçi bu sefer de, 'Eşeğe de mi para verdiniz' diye belediye yetkililerine sordu. Denetçiye, eşeğin gerçek eşek olmadığı, bir oyuncunun rolü olduğu anlatılınca belediye bir soruşturmadan kurtulmuş oldu.