Allianoi için ciddi olalım!

Bilirkişi heyeti, 15 Kasım'da su tutmaya başlayacak olan Yortanlı Baraj Gölü suları altında kalacak Allianoi antik sağlık yurdundaki incelemelerini tamamladı.

İSTANBUL - Bilirkişi heyeti, 15 Kasım'da su tutmaya başlayacak olan Yortanlı Baraj Gölü suları altında kalacak Allianoi antik sağlık yurdundaki incelemelerini tamamladı. İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından görevlendirilen heyet Allianoi'in kurtarılması için dile getirilen önerilerden hiçbirini uygulanabilir bulmadı.
Kurtarılma için bölgenin çevresinin duvarla çevrilmesi veya kalıntıların üzerinin mille kaplanması öneriliyordu. Heyet raporunda şöyle denildi:
'Yok etme hakkına sahip değiliz'
"Heyetimiz, Allianoi olarak adlandırılan tescilli arkeolojik sit alanının, kültür tarihimize katkıları nedeniyle korunmasının tartışmasız olduğu; ancak bu amaçla sunulmuş olan koruma önerilerinin alanın korunması konusunda gerçekçi bir çözüm getirmediği görüşündedir. Onbinlerce yıllık süreçten geçerek bize ulaşan bir kültür varlığını yok etme hakkına sahip değiliz. "Bu nedenle anlık çözümler aramak yerine, alanın bütüncül ve kalıcı korunması için daha fazla zaman kaybetmeden harekete geçilmesi ulusal ve uluslararası sorumluluğumuzdur."
Bilirkişi raporunda, arkeolojik alanın setle çevrilmesi su girişini engelleyemeyeği, ayrıca alanın tamamı kazılamadığı için duvarla çevrilmesi gereken bölgenin tam sınırlarının belli olmadığı hatırlatıldı. Baraj su tutmadan önce kalıntıların bir metre yükseklikte mil tabakasıyla kaplanması önerisi ise bu mil tabakası suyla birlikte hareket ettiğinde kalıntılara zarar vereceği için uygun bulunmadı.


    http://www.radikal.com.tr/7599617599610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.