Allianoi'a altı ay daha...

Bergama ilçesinde bulunan 1800 yıllık Allianoi Antik Sağlık Yurdu, altı-yedi ay daha kazandı. Su tutmaya başladığında Allianoi'u yutacak olan Yortanlı Barajı...

İZMİR - Bergama ilçesinde bulunan 1800 yıllık Allianoi Antik Sağlık Yurdu, altı-yedi ay daha kazandı. Su tutmaya başladığında Allianoi'u yutacak olan Yortanlı Barajı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 18 Aralık'taki toplu açılış töreni listesinden çıkarıldı.
DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız baraj ve antik sağlık yurdu ile ilgili son durumu şöyle açıkladı: "Allianoi'un geleceğine Kültür Bakanlığı karar verecek. Nihai rapor için yeni bilimsel heyet oluşturuluyor. Biz de İzmir 2 No'lu Koruma Kurulu'nun verdiği durdurma kararını uyguluyoruz. Barajın inşaatı bitti, ancak su tutmayla ilgili bir şey yapmayacağız. Bu oradaki işlerimizin altı-yedi ay gecikmesine neden olacak." Allianoi'un dünya mirası olduğunu belirten Koruma Kurulu, bölgenin ciddi önlemlerle korunmasını istemişti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 18 Aralık'ta İzmir Halkapınar'da düzenlenecek toplu açılış töreni ile Türkiye çapında altısı baraj, altısı gölet toplam 27 tesisi açacak.


    http://www.radikal.com.tr/7652787652780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.